Udělám si kurz a úřad práce to proplatí... Omyl

Pravidla pro rekvalifikace

Udělám si kurz a úřad práce to proplatí... OmylNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: shutterstock.com
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Rozšířit si své vzdělání ve zdravotnictví chtěla nezaměstnaná žena, která po roce a půl práce v oboru přišla o zaměstnání. Po absolvování 10měsíčního kurzu měla přislíbenou novou práci v soukromé ordinaci. Žádost o proplacení rekvalifikace ale úřad práce zamítl. Žena se proto obrátila s prosbou o pomoc na ombudsmanku Annu Šabatovou, nepomohla ale ani ta.

„Úřad práce bral v úvahu délku vybraného kurzu – stěžovatelka by kvůli jeho absolvování musela být dlouhodobě evidována jako uchazečka o zaměstnání,“ řekla pro ECHO24.cz mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. „Roli hrála i skutečnost, že v dané oblasti medicíny už žena kvalifikaci má. Považoval to tedy za neefektivní a nehospodárné a nabídl jí své poradenství, jak se na trhu práce lépe uplatní,“ dodala.

„Obracejí se na nás lidé s různými výhradami či problémy s rekvalifikací. Opakují se třeba výhrady, že si lidé sami našli nějaký kurz a úřad práce jim ho neschválil. Pak to znamená, že pokud ho chtějí absolvovat, musí si ho sami zaplatit,“ uvedla dále mluvčí Hrazdílková. „Každý si může rozšiřovat vzdělání, ale pokud chce, aby mu rekvalifikaci vybraného kurzu hradil úřad práce, musí jim ho předem schválit,“ doplnila.

Zájemci o rekvalifikační kurzy, které si sami vyberou, naráží u úřadu práce stále častěji. Podle stížností, které se objevují u ombudsmanky Anny Šabatové, přes tři roky stará novela o zaměstnanosti umožňující tzv. zvolenou rekvalifikaci v lidech vyvolává mylný dojem, že si mohou zvolit jakýkoli kurz a úřad práce jim ho musí automaticky proplatit.

Lidé si stěžují kvůli své neznalosti

„Jde tu o veřejné peníze, úřad práce proto každou žádost o rekvalifikaci pečlivě posuzuje. V případě zvolené rekvalifikace ji ani nemusí proplatit celou, ale třeba přispět pouze částí finančních prostředků,“ uvedla pro ECHO24.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková s tím, že stížnosti u ombudsmanky jsou výsledkem neznalosti lidí.

O tom, zda úřad práce požadovanou rekvalifikaci uchazeči povolí, rozhoduje poptávka po dané profesi a také to, zda kurz zájemci skutečně pomůže novou práci získat. „Když si někdo zažádá například o kurz kadeřnice, je jasné, že mu nevyhovíme, protože kadeřnic jsou tisíce. Nabídneme mu ale třeba možnost kurzu manikúry, tedy vzdělávat se v jiné profesi, která zas tak už častá není,“ nastínila možný případ Beránková.

Největší zájem je pak o kurzy, které se zaměřují na práci s počítačem, účetnictví, svářečské kurzy nebo o získání řidičských průkazů včetně zmíněných profesních.

Na rekvalifikaci není právní nárok

Zvolená rekvalifikace je jedna ze dvou variant kurzů pro lidi bez práce, které může úřad práce financovat. Nezaměstnanému zájemci buď kurz plně zajistí úředníci, podle aktuální poptávky na trhu práce mu vzdělání vyberou, zaplatí kurzovné a přispějí na jízdné. Po dobu trvání kurzu mu navíc budou vyplácet 60 procent předchozího platu (maximálně ale 16 367 korun).

Pokud si uchazeč o práci chce vybrat kurz na zvýšení kvalifikace sám, úřad práce mu ho předem musí schválit a vydat potvrzení o tom, že mu ho v případě úspěšného dokončení proplatí. V tomto případě ale člověk nepobírá podporu v nezaměstnanosti, úřad mu neproplácí ani další náklady spojené s realizací, platí za něj pouze pojištění.

Čtěte také: Dobrá zpráva: mzdy mají růst, nezaměstnanost klesat

Na každého uchazeče má úřad vyčleněno 50 tisíc, zájemce tuto částku nesmí v období tří let přesáhnout. Podle úředníků je tento typ rekvalifikace vhodný spíše pro snaživější zájemce, kterým jde předně o získání nového zaměstnáni, nikoli pobírání dávek. V obou případech platí, že na rekvalifikační kurzy ani na jejich proplacení není žádný právní nárok.

Cílem je usnadnit hledání práce

„Dotyčný musí mít také odpovídající předpoklady požadované v rámci konkrétního kurzu. Například stupeň vzdělání, určité dovednosti a znalosti, jako je třeba práce s počítačem, řidičský průkaz a podobně. Rekvalifikace musí být potřebná a také účelná,“ poznamenal dále úřad práce.

Novela zákona o zaměstnanosti, která určila současnou podobu rekvalifikačních kurzů, funguje od roku 2012. Jejich cílem je pomoci nezaměstnaným zvýšit jejich konkurenceschopnost na trhu a pomoci jim najít nové místo.

Kromě dvou variant pro lidi bez práce novela zahrnuje také možnost rekvalifikace, o kterou může pro své zaměstnance zažádat firma. Rekvalifikačních kurzů hrazených úřadem práce se loni zúčastnilo přes 46 tisíc lidí, téměř v polovině případů se jednalo o kurzy zvolené. Stát to stálo více než 343 milionů korun. V Česku je v současné době bez práce skoro půl milionu lidí.

Čtěte také: Nezaměstnanost je nejnižší za šest let. Jen to Ústecko, Mostecko…

Práci hledá nejméně lidí od ledna 2009

 

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články