Stát na vaší zahradě. Jabloň smíte porazit sami, lípu či smrk už ne
zpřísňování pravidel
Přísnější pravidla pro kácení vlastních stromů jsou o krok blíž. Ministerstvo životního prostředí už odeslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky, která utíná dřevorubeckou benevolenci. Lidé budou moci kácet stromy na všech svých pozemcích vedených v katastru nemovitostí jako zahrady. Ale bez povolení úřadů se budou moci od 1. října zaříznout jen do ovocných dřevin.
Letos na podzim přijde změna pro všechny zahrádkáře. Pomine loňská benevolence v kácení stromů na vlastních pozemcích. Nově budou moci lidé pokácet svévolně jen 25 druhů ovocných dřevin. Naopak u jiných stromů, například smrku, borovice, lípy, buku nebo dubu, budou před jejich pokácením potřebovat povolení úřadů.
Lidé sice posílali zhruba o pětinu méně žádostí kvůli kácení stromů, o to více si psali a volali o radu, jak postupovat. Přibylo také stížností. A ze zahrad nekontrolovatelně mizely navíc ekologicky významné mnohaleté stromy.
Resort Richarda Brabce (ANO) tak z větší části ruší loňské novinky tehdejšího ministra Tomáše Chalupy (ODS). Přinesly prý hned několik potíží. Kvůli problematické definici zahrady jako oploceného a veřejnosti nepřístupného pozemku u bytového nebo rodinného domu nemohli stromy například kácet chalupáři a lidé v zahrádkářských koloniích.
Podle ministerstva nenastala ani avizovaná úleva pro úředníky. Lidé sice posílali zhruba o pětinu méně žádostí kvůli kácení stromů, o to více si psali a volali o radu, jak postupovat. Přibylo také stížností. A ze zahrad nekontrolovatelně mizely navíc ekologicky významné mnohaleté stromy. Vyhláška byla podle Brabcova resortu ke všemu v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny.
„Jen ve vilových čtvrtích ubyly stovky stromů,“ poznamenal ministr Brabec. Zdůraznil přitom, že stromy mají vedle estetické funkce také tu ekologickou. Vytvářejí kyslík, zachytávají prach, tlumí hluk nebo v létě stíní před sluncem. A slouží nejen jejich majiteli, ale také nejbližšímu okolí.
Proti změně vyhlášky se ozývala především ODS. „Na pokácení vlastního stromu na vlastní zahradě není nutné dostat úřední razítko, a je to tak v pořádku. Návrh, aby kácení stromu povolovali úředníci, je krokem zpět a míří špatným směrem,“ zmínil stranický expert na životní prostředí a bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník. Jeho apel na ministra Brabce, aby vyhlášku nechal být a „vymanil se konečně z vlivu ekologických aktivistů“, ale šéf resortu nevyslyšel.
Od 1. října tak budou moci lidé kácet jenom ty neovocné stromy, které mají ve výšce 130 centimetrů nad zemí obvod kmene menší než 80 centimetrů. V ostatních případech budou potřebovat na pokácení stromů úřední razítko, jinak se vystavují pokutě.
Termín pro podívání připomínek končí 25. července, po jejich vypořádání musí vyhlášku v nové podobě formálně schválit vláda. Na rozdíl od zákonů se jejím textem ale nebudou zabývat poslanci, senátoři ani prezident. Její dodatečnou úpravu může kromě samotného ministerstva teoreticky nařídit až Ústavní soud, pokud by se na něj někdo úspěšně obrátil.