Rusko chválí Zemana, Hrad bere zpátečku
Zavřené dveře na Hrad
Když český prezident Miloš Zeman vzkazoval americkému velvyslanci Andrew Schapirovi, že má na Hrad zavřené dveře, myslel tím prý, že pouze jednou. V rozhovoru pro Český rozhlas to alespoň prohlásil šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. Zemana nicméně mezitím pochválili v Moskvě, Washington naopak podpořil svého velvyslance.
Mezi českým prezidentem a americkým velvyslancem vypukla slovní přestřelka kvůli Zemanově chystané cestě do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Schapiro koncem března v České televizi uvedl, že by bylo nešťastné, kdyby se Zeman – zřejmě jako jediná hlava státu z EU – zúčastnil 9. května vojenské přehlídky v Moskvě v době, kdy ruská vojska destabilizují Ukrajinu. Zároveň ale řekl, že mu nepřísluší, aby prezidentovi říkal, co má a nemá dělat. Zeman o víkendu prohlásil, že si od žádného velvyslance nenechá do svých cest mluvit a že Schapiro má nyní dveře na Hrad zavřené.
Čtěte také: Americký velvyslanec vyčetl Zemanovi: Budete v Rusku jediný
Hynek Kmoníček se ale pokusil prezidentův kategorický výrok zmírnit. V rozhovoru pro Český rozhlas tvrdil, že prý Zeman mluvil jen o jedné schůzce, která se měla konat ještě před cestou do Moskvy. Doslova prohlásil, že „pan prezident v zásadě svojí odpovědí řekl, že necítí potřebu tohoto jednoho konkrétního bilaterálního jednání k tomuto jednomu tématu ještě před odjezdem do Moskvy“.
Potom se prý dveře na Hrad mohou pro amerického velvyslance opět otevřít: „To je samozřejmě úkolem diplomacie, aby dočasně zavřené dveře otevírala. To bude mým úkolem.“ Na otázku, kdo za celý rozruch může víc, odpověděl: „Já myslím, že ho vyvolali oba dva.“
Spor mezitím začal rezonovat i v zahraničí. „Každá země se může samozřejmě rozhodnout, zda se zúčastní, nebo ne,“ prohlásila v pondělí o Zemanově plánované cestě do Moskvy mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová. Washington podle ní rozumí „touze uctít všechny, kteří se během druhé světové války obětovali“, informovala agentura AP.
Na dotaz novinářů, zda ministerstvo zahraničí stojí za svým velvyslancem v Česku, Harfová Schapira podle záznamu pondělní tiskové konference podpořila. „Má naši plnou důvěru,“ řekla. „A to, co jsem řekla, je v zásadě totéž, co řekl on – že chápeme země, které chtějí uctít památku obětí druhé světové války,“ dodala.
Čtěte také: Zeman: Velvyslanec USA má na Hradě dveře zavřené
Harfová zároveň s ohledem ke krizi na Ukrajině poznamenala, že „nyní není ta správná doba jednat s Ruskem tak, jakoby se nic nestalo“. Také řekla, že Česká republika je spojencem v rámci Severoatlantické aliance a že Spojené státy s partnery v NATO udržují těsné vztahy.
Rusko: Zeman má vlastní hrdost
Zemanovy plány se naopak dočkaly pochvaly od ruské diplomacie. „Zeman je prostě člověk, který má vlastní důstojnost a vlastní hrdost. Ne všichni jsou takoví, bohužel,“ poznamenal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v interview prokremelského mediálního holdingu Rossija segodňa. V rozhovoru vysílaném o pondělním večeru označil Lavrov vyjádření amerického velvyslance za „děs“, který ani nebude komentovat. Obecně však poznamenal, že Američané se v zásadě snaží omezovat vztahy všech zemí s Ruskem, a to „všech (zemí) bez výjimky“.
List Moskovskij komsomolec k tomu napsal, že Lavrov fakticky podpořil Zemanův postup vůči americkému velvyslanci, ačkoliv v této věci s prezidentem nesouhlasí ani předseda české vlády.
Čtěte také: Sobotka vytýká Zemanovi roztržku s USA: Buďte víc profesionál
Slovní přestřelka mezi Pražským hradem a velvyslanectvím USA v Praze měla v Rusku široký ohlas. Výhrady velvyslance Andrewa Schapira vůči cestě prezidenta Miloše Zemana na moskevské oslavy konce druhé světové války i prezidentovu reakci zaznamenala prakticky všechna hlavní ruská média.
Zemanova květnová cesta do Moskvy vyvolává spory nejen na Západě, ale i v Česku. Naopak Moskva Zemanův postoj ocenila. Z prezidentů zemí Evropské unie dorazí do Moskvy podle ruských médií už jen zástupci Řecka a možná i Kypru.