Breivik žaluje Norsko. Vězení prý porušuje jeho lidská práva

Masový vrah si stěžuje

Breivik žaluje Norsko. Vězení prý porušuje jeho lidská právaNOVÉ 1
Svět

Echo24

Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik, který si odpykává 21letý trest vězení za teroristické útoky z roku 2011, žaluje norský stát kvůli podmínkám svého věznění. Tvrdí, že pravidelné prohlídky cely či izolace od ostatních trestanců porušují jeho lidská práva, napsala agentura DPA.

Soud začne 15. března prověřovat stížnost Breivika, který připravil o život 77 lidí. Slyšení se z bezpečnostních důvodů bude konat ve vězeňské tělocvičně v jihonorském městě Skien, kde si odpykává trest.

Breivik si na podmínky svého věznění stěžuje opakovaně. Loni v září například pohrozil hladovkou, tu ale nakonec odložil.

Čtěte také: Breivik hrozí ‚vyhladověním k smrti‘. Nelíbí se mu ve vězení

Breivik na konci července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. Krátce poté postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. Breivikův pobyt ve vězení ale může být prodlužován až na doživotí.

Čtěte také: Stydlivá Švédka miluje Breivika. Není to násilník, tvrdí

Čtěte také: Jsou jako rakovina – ‚střelci s posláním‘