Zeman si přeje po volbách koalici sociální demokracie a Babišova ANO

Prezidentovy hovory

Zeman si přeje po volbách koalici sociální demokracie a Babišova ANOAKTUALIZOVÁNO
Prezident Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman by si přál, aby po volbách pokračovala koalice hnutí ANO a ČSSD. Poznamenal, že to bude záležet na výsledku voleb a ne na prezidentovi. Zeman zároveň zopakoval, že takzvané bohumínské usnesení, které sociální demokracii zakazuje spolupráci s KSČM, považuje za zastaralé. Na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si myslí, že by o jeho zrušení měl rozhodnout stranický sjezd. Zeman to v sobotu řekl webu Blesk.cz.

Zeman se nechtěl vyjadřovat ke skončenému sjezdu ČSSD, protože není od roku 2010 členem strany. Poznamenal, že si přeje, aby ČSSD neskončila hluboko v poli poražených. „Přeji si, aby nebyla poraženou stranou. A když – aby to byla důstojná porážka. Nepřeji si, aby byla marginální stranou,“ uvedl Zeman. Nemá-li se tak stát, platí pro sociální demokracii podle prezidenta to samé, co pro ostatní strany – tedy že potřebuje atraktivní program a atraktivní vedení. Zda to má, ukážou volby, dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zeman v rozhovoru také řekl, že se letos setká s prezidenty USA, Číny a Ruska. S Putinem se podle něj setká v listopadu. Končící šéf hradní diplomacie Hynek Kmoníček tento týden řekl, že Hrad o možné návštěvě jedná a Pražský hrad doufá, že se podaří dosáhnout posunu v rusko-amerických vztazích, aby ještě letos mohl Zeman do Ruska jet.

Zemanova kandidatura? Mohou za to i odporní novináři a pražská kavárna

Prezident dále řekl, že o jeho kandidatuře na prezidenta až do čtvrtečního oznámení nikdo kromě něj nevěděl, a to ani jeho žena. „Věděl to jediný člověk – Miloš Zeman,“ řekl prezident. Zároveň uvedl, že má podporu celé rodiny. Podíl na jeho kandidatuře ale podle Zemana mají také novináři a takzvaná pražská kavárna. „Kdyby byli moudří, tak by na mě neútočili. Řekl bych si: Nikdo na mě neútočí. Nemám, proč se bránit. Proč bych kandidoval?“ dodal na vysvětlenou prezident.

Právě novináře pak zmínil jako jeden z nepříjemných aspektů práce prezidenta, která je podle jeho slov krásná. „Novináři jsou odporní – to je axiom a axiom se nedokazuje,“ uvedl s tím, že odporní jsou tím, že po něm chtějí vyjádření. Jako další negativní věc na své funkci zmínil vyřizování dokumentace, kterou si v kufru vozí také do Lán.

Zeman: Kampaň nepovedu. Lidé mě znají už z prvního funkčního období

Prezident zároveň zdůraznil, že nepovede volební kampaň a nebude se účastnit televizních debat prezidentských kandidátů. Zdůvodnil to tím, že ho občané znají už z prvního funkčního období. Inspiroval se podle svých slov u bývalého rakouského prezidenta Heinze Fischera, který byl hlavou státu po dvě období v letech 2004 až 2016. „Rozhodl jsem se, že budu následovat tento příklad.“

Zeman se také rozpovídal o tom, o co bude usilovat. „Na rozdíl od těch, co nabízejí změnu, já nabízím kontinuitu prezidentské funkce. Ta spočívá v hájení zájmů české republiky včetně zájmů ekonomických. To vůbec neznamená, že bych nepřál doplnit repertoár jinými témata,“ uvedl prezident. Dodal, že voličům zdůrazňuje, že ne každá změna je změnou k lepšímu.

Za volební neúčast pokuta ve výši rodinné večeře

Zopakoval také, že podporuje to, co nazývá aktivním občanstvím. Jako součást vidí i znovuzavedení povinné volební účasti. V nucení občanů jít k volebním urnám ale nevidí rozpor s demokratickými principy a líbí se mu například myšlenka finanční pokuty.

„Podle zákona z první republiky byla za volební neúčast peněžní pokuta ve výši jedné lepší rodinné večeře. Což znamená, že to nebylo nic likvidačního,“ uvedl. Jako součást aktivního občanství označil také ekonomickou spoluúčast a aktivní podíl na správě věcí veřejných i tím, že občan bude mít prostor sestavovat si vlastní kandidátku z osobností napříč politickým spektrem.

Jako další věc, co by chtěl Zeman změnit, je zákonodárná iniciativa, kterou by podle něj měl prezident mít. „Kdyby bylo na mě, tak bych byl velmi rád, aby se zákonodárná aktivita vrátila do rukou prezidenta,“ řekl Zeman. V dalším volebním období by si chtěl zvát poslance a senátory, kteří by zákony mohli předkládat za něj.

Mynář prý s prověrkou zbytečně frajeřil

Řeč přišla také na kontroverze jeho spolupracovníků, kterých se Zeman zastal. O kancléři Vratislavu Mynářovi řekl, že „zbytečně frajeřil“, když usiloval o bezpečnostní prověrku. Zdůraznil, že ji nepotřebuje a že se kvůli jejímu nezískání obrátil Mynář na soud, takže o jeho odvolání nebude mluvit. V minulosti mu dal Zeman ultimátum, že pokud prověrku nedostane, končí.

Zmínil také exšéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta, který opustil svůj úřad po aféře s kompromitujícím videem. Zeman uvedl, že se jednalo o záznam ze soukromí Forejta a případné zneužití karty patřící kanceláři prezidenta republiky na zmíněném videu má podle něj řešit kancléř a nikoliv prezident.

Zastal se rovněž svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, který čelí kritice kvůli svým vyjádřením na sociálních sítích, který má podle něj právo na vlastní názor. „Rozlišuji mezi oficiálními stanovisky a osobními, na které má právo jako každý,“ dodal Zeman.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kampaň nepovedu, do debat chodit nebudu, oznámil Zeman

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články