1 VOLBY V NĚMECKU

Vzpoura proti Merkelové se odkládá. CDU vyhrálo v Dolním Sasku

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

V nedělních komunálních volbách v Dolním Sasku zvítězila Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Krajně-pravicová Alternativa pro Německo (AfD) skončila až na celkovém čtvrtém místě.

AfD získala v Dolním Sasku na severozápadě Německa 7,8 % hlasů. První CDU zvítězila s 34,4 % hlasů, druzí sociální demokraté obdrželi 31,2 % a Zelení skončili třetí s 10,9 % hlasů.

CDU tak obhájila vítězství z místních komunálních voleb v roce 2011, přesto s dalšími dvěma stranami s nejvyšším ziskem hlasů zaznamenala lehčí ztrátu oproti předchozím volbám.

Před týdnem byla v Meklenbursku-Předním Pomořansku CDU poražena v zemských volbách jak sociální demokracií (SPD), tak i Alternativou pro Německo. Přitom se jedná o domovský region Angely Merkelové.

Čtěte také: Merkelová s CDU na severu neuspěla, bodovala AfD kvůli uprchlíkům

Protiimigrační AfD dosud sbírala volební úspěchy v zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Porýní-Falci, kde obdržela přes 10 % hlasů a v Sasku-Anhaltsku slavila dokonce zisk 24 % hlasů. Spolu s nárůstem přízně pro AfD klesá v Německu podpora CDU kancléřky Merkelové.

Příští neděli čekají zemské volby Berlín. Nedávný průzkum přisoudil AfD preference okolo 15 %. Vyhrát by měla sociální demokracie (SPD), úspěch pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) ji ale zřejmě donutí vstoupit do koalice tří stran. V současnosti vládne SPD v Berlíně v koalici s CDU, které průzkum přidělil 19 % hlasů. O tři procentní body méně by mohli získat Zelení.

Čtěte také: ‚Masakr motorovou pilou‘. Německé listy o šoku z porážky Merkelové

AfD má problém. V kampani používala auto s ‚hitlerovskou‘ značkou

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.