Vzpoura proti Merkelové se odkládá. CDU vyhrálo v Dolním Sasku

VOLBY V NĚMECKU

Vzpoura proti Merkelové se odkládá. CDU vyhrálo v Dolním SaskuAKTUALIZOVÁNO
Billboard CDU z volební kampaně v roce 2009. Foto: FOTO: 360b / Shutterstock
Svět

df Echo24

V nedělních komunálních volbách v Dolním Sasku zvítězila Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Krajně-pravicová Alternativa pro Německo (AfD) skončila až na celkovém čtvrtém místě.

AfD získala v Dolním Sasku na severozápadě Německa 7,8 % hlasů. První CDU zvítězila s 34,4 % hlasů, druzí sociální demokraté obdrželi 31,2 % a Zelení skončili třetí s 10,9 % hlasů.

CDU tak obhájila vítězství z místních komunálních voleb v roce 2011, přesto s dalšími dvěma stranami s nejvyšším ziskem hlasů zaznamenala lehčí ztrátu oproti předchozím volbám.

Před týdnem byla v Meklenbursku-Předním Pomořansku CDU poražena v zemských volbách jak sociální demokracií (SPD), tak i Alternativou pro Německo. Přitom se jedná o domovský region Angely Merkelové.

Čtěte také: Merkelová s CDU na severu neuspěla, bodovala AfD kvůli uprchlíkům

Protiimigrační AfD dosud sbírala volební úspěchy v zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku a v Porýní-Falci, kde obdržela přes 10 % hlasů a v Sasku-Anhaltsku slavila dokonce zisk 24 % hlasů. Spolu s nárůstem přízně pro AfD klesá v Německu podpora CDU kancléřky Merkelové.

Příští neděli čekají zemské volby Berlín. Nedávný průzkum přisoudil AfD preference okolo 15 %. Vyhrát by měla sociální demokracie (SPD), úspěch pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) ji ale zřejmě donutí vstoupit do koalice tří stran. V současnosti vládne SPD v Berlíně v koalici s CDU, které průzkum přidělil 19 % hlasů. O tři procentní body méně by mohli získat Zelení.

Čtěte také: ‚Masakr motorovou pilou‘. Německé listy o šoku z porážky Merkelové

AfD má problém. V kampani používala auto s ‚hitlerovskou‘ značkou