Zeman: Válková se ‚podělala‘. Mohl jsem demonstrovat sílu

UVNITŘ VIDEO

Zeman: Válková se ‚podělala‘. Mohl jsem demonstrovat síluAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Jan Kálal

Prezident Miloš Zeman dal nahlédnout do kuchařky svého politikaření. Záznam televize Prima ze Zemanovy blízkovýchodní zahraniční cesty zachytil, jak nevybíravě mluví na adresu končící ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). V rozhovoru se šéfem hradního zahraničního odboru Hynkem Kmoníčkem mluví o tom, že se „podělala“ a že on mohl ukázat sílu pravomocí hlavy státu.

„Válková se mimochodem podělala. Já jí nabídl pomocnou ruku...“ líčí Zeman Kmoníčkovi, když jdou spolu zaplněným sálem před začátkem oficiálního programu. „No, přesně. A ona to vzdá, nesmyslně. Klasika. A mohla,“ přizvukuje Kmoníček. „Já bych tím opět demonstroval pravomoci prezidenta,“ holedbá se Zeman.

Čtěte také: ANO tlačilo na demisi Válkové. Rezignaci sepsali bez ní

Intriky nejsou cizí ani Kmoníčkovi, který přemítá: „Mohla sedět v nemocnici a léčit se šest měsíců.“ Zeman si ale vede svou: „Protože odmítnu demisi, kterou podám ministr. Ne demisi, kterou odvoláváš, ale kterou podá ministr.“ Šéf zahraničního odboru dál přikyvuje.

Kamera prezidenta na chvíli ztrácí za postavou hradního protokoláře Jindřicha Forejta, pořád je ale slyšet, jak rozvíjí svoje úvahy. „Tak jsem ten pokus chtěl učinit a demonstrovat tím svoji sílu. A ona se vzdala,“ pokračuje prezident, který mezi tím stihne dojít k manželce Ivaně.

Sobotka zkritizoval prezidentovy mocenské hrátky

„Tohle politikaření nemám rád,“ uvedl pro ECHO24.cz premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na Zemanova slova. „Prezident by měl uplatňovat své kompetence v zájmu dobrého fungování státu, ne v zájmu mocenských hrátek,“ dodal.

Video TV Prima se objevilo v den, kdy Zeman rozhlásil, že demisi Válkové může odmítnout. Svým postojem popudil nejen premiéra Sobotka, ale i šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Čtěte také: Zemanův vzkaz Babišovi: zváží rezignaci ministryně Válkové

Babiš řekl, že prezidenta o výměně na ministerstvu spravedlnosti informoval už během pondělní návštěvy na Hradě. A že podle něj Zeman slíbil respektovat vůli koalice. Také Sobotka čeká, že prezident demisi ministryně přijme. Pokud ne, sám navrhne její odvolání.

Čtěte také: Sobotka: Pokud bude Zeman dělat problémy, mám na něj páku

Válkovou má na ministerstvu spravedlnosti nahradit k 1. březnu její současný první náměstek Robert Pelikán. Premiér Sobotka už nominaci Pelikána podpořil.

Čtěte také: Příští ministr Pelikán. Právník, intrikán a milovník jógy