Počty obětí rostou po stovkách, evakuuje se i z Everestu

Tragedie v Nepálu

Počty obětí rostou po stovkách, evakuuje se i z EverestuAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zemětřesení v Nepálu už si vyžádalo na 3726 obětí a nezdá se, že by toto číslo mělo být konečné. V sousední Indii zahynulo při otřesech půdy 61 lidí a v čínské oblasti Tibetu 20 osob. Na pomoc bylo nasazeno 90 procent ze 100 000 vojáků nepálské armády. Informovaly o tom dnes světové tiskové agentury. Otřesy o síle 7,8 stupně se staly největší katastrofou v této himálajské zemi od roku 1934, kdy zde při zemětřesení zahynulo 8500 lidí. 

Nepálské ministerstvo vnitra uvedlo, že počet zraněných se doposud odhaduje na 6500 osob. Kromě mrtvých v Káthmándú a okolí zemřelo navíc nejméně 18 lidí při sesuvu laviny na Mount Everestu. Další desítky obětí jsou hlášeny v sousedních státech, hlavně na severu Indie a v Tibetu. Představitelé nepálské vlády odhadují, že počet mrtvých dosáhne nejméně 5000, a některé humanitární organizace působící na místě se obávají, že bilance se vyšplhá až na 15.000 obětí. České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. 

České úřady zatím nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. Podle posledních informací českého velvyslanectví v Dillí je v Nepálu 226 Čechů a s 24 z nich se jejich blízkým ani diplomatům nepodařilo navázat kontakt. Většina z nich vyrazila na vysokohorské či turistické výpravy do hor, kde není signál. Dva čeští občané jsou pohřešováni také v Indii. 

Čtěte více: Vědci řešili, jak odvrátit katastrofu. Týden před zemětřesením

Situace v Nepálu je kritická, do země už ale po otevření letiště v Káthmándú začala v neděli proudit mezinárodní humanitární pomoc. Sbírky na pomoc obětem zemětřesení vyhlásily i české humanitární organizace, které rovněž uvolnily peníze pro rychlou pomoc nejpotřebnějším. 

Desetitisíce nepálských rodin strávily již druhou noc pod širým nebem, buď proto, že přišly o své domovy, nebo v obavách z pokračujících následných otřesů půdy. „Bylo zaznamenáno téměř 100 následných otřesů, které komplikují záchranné práce. I záchranáři jsou vyděšení a při každém záchvěvu země prchají,“ prohlásil jeden z představitelů úřadů v Káthmándú Ek Narajan Arjal. V metropoli bylo podle něj zřízeno deset stanovišť, kde jsou rozdávány stany a pitná voda. 

Po celém Káthmándú, které registruje přes 1000 mrtvých, vyrostla stanová města. Prostírají se v parcích, na náměstích i na golfovém hřišti. Na otevřených prostranstvích leží nemocní a zranění, kteří se nemohli dostat do zničené místní nemocnice. 

Dnes ráno otevřely některé obchody nabízející základní zboží a také pekařství začala prodávat čerstvě upečený chléb. Přerušeny ale jsou nadále dodávky elektřiny, také telefonické spojení je velmi špatné a internet prakticky nefunguje.

Čtěte více: Lavina v Himálaji smetla i mladého manažera Googlu

„Jsme zavaleni žádostmi o záchranu a pomoc z celé země,“ řekl agentuře Reuters Dípak Panda z nepálského krizového výboru. Počet obětí bude zřejmě dál stoupat. Záchranáři se nyní pokoušejí dostat se do odlehlých oblastí v horách, zejména do oblasti epicentra zemětřesení, které bylo asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú. „Tamní vesnice běžně postihují sesuvy půdy a není neobvyklé, že kameny zasypou celé vesnice s 200 až 1000 lidmi,“ řekl agentuře AP Matt Darvas z humanitní organizace World Vision. 

„Je to souboj s časem, abychom se dostali z této hory.“

Do Nepálu už v neděli dorazil čínský záchranářský tým,indická letadla s humanitární pomocí a lékaře i záchranáře vyslaly Francie i Německo. Pákistán vypravuje letoun s polní nemocnicí a do země pošle potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další vybavení. 

Evropská komise oznámila v reakci na zemětřesení v Nepálu, že okamžitě uvolní na pomoc tři miliony eur (81 milionů Kč). Země jako Belgie, Finsko, Německo, Řecko, Nizozemsko, Polsko a Švédsko nabídly záchranáře, systémy na čištění vody a další technickou pomoc. Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že je připraven poslat do Nepálu tým, který by posoudil finanční potřeby země. 

Čtěte více: Tělo bylo pohřbené, jen hlava koukala. Zázračně vyvázl

Záchranáři začli evakuovat i z Everestu

Díky zlepšenému počasí na nejvyšší hoře světa, mohli dnes záchranáři začít evakuovat desítky horolezců, které postihlo zemětřesení v Nepálu. Nejméně 18 horolezců smetla v sobotu v základním táboře lavina, 60 lidí bylo zraněno a blíže neupřesněný počet se stále pohřešuje. Na 210 osob včetně nepálských průvodců dopravují vrtulníky do bezpečí, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Podle nepálského ministerstva se už více než 50 osob podařilo evakuovat a dalších 120 na záchranu stále čeká.

„Přišli jsme o stany a máme v základním táboře 18 mrtvých těl. V táboře panuje chaos a pořád nás tu čeká ještě asi 120 na záchranu. Je to souboj s časem, abychom se dostali pryč z této hory,“ citoval britský list The Independent skotského horolezce Jamese Grieva. 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy