Další útok na křesťany: útočníci jich postříleli desítky na cestě do kláštera

Útok na věřící v Egyptě

Další útok na křesťany: útočníci jich postříleli desítky na cestě do klášteraAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Dnešní útok na koptské křesťany v Egyptě si vyžádal nejméně 28 mrtvých a 22 zraněných. S odvoláním na lékaře a svědky o tom informovala agentura Reuters. Zatím neznámí útočníci stříleli na vozidla s kopty v provincii Mínja jižně od Káhiry. Většina obětí byla v dětském věku.

Mínja je domovem početné křesťanské menšiny, která tvoří asi deset procent z 94 milionů obyvatel Egypta, a je tak největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě.

Dnešní útok na koptské křesťany v Egyptě si vyžádal nejméně 28 mrtvých a 22 zraněných. Mezi oběťmi bylo i mnoho dětí. S odvoláním na egyptské ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo vnitra a svědky o tom informovaly tiskové agentury. Zatím neznámí útočníci stříleli na vozidla s kopty v provincii Mínja jižně od Káhiry.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle svědků incidentu autobus a další vozidla s kopty, kteří měli po pouštní cestě namířeno do kláštera svatého Samuela vyznavače, zastavilo asi osm až deset maskovaných mužů ve vojenských uniformách a následně na věřící začali střílet. Egyptské ministerstvo vnitra uvedlo, že atentátníci na místo přijeli ve třech vozech s náhonem na čtyři kola. Bezpečnostní složky po útočnících zahájily rozsáhlé pátrání.

České ministerstvo zahraničí i nadále upozorňuje turisty, že v celém Egyptě je nadále třeba dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny bezpečnostních složek a vyhýbat se jakýmkoliv veřejným shromážděním či demonstracím. Bezpečnost turistických letovisek u Rudého moře a významných staroegyptských památek je podle české diplomacie zajištěna dostatečně.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí svolal schůzi bezpečnostních expertů a egyptská vláda, uvedla, že útočníkům se nepodaří zemi rozdělit. Imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib požádal Egypťany, aby se „sjednotili v boji proti brutálnímu terorismu“. Za „odporný zločin“ útok označilo také například palestinské radikální hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy.

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky v Egyptě po svržení tehdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013. Radikálové koptské křesťany viní z podpory sesazení Mursího. V zemi platí tříměsíční výjimečný stav poté, co na začátku dubna zabili sebevražední atentátníci ve dvou kostelech – v Tantě a v Alexandrii – 45 lidí. K tomuto masakru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Radikálové tehdy varovali před dalšími útoky. Koptská menšina, která tvoří asi deset procent z 94 milionů obyvatel Egypta, je největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě.

Ministerstvo varuje: Zvažte cesty do Káhiry

České ministerstvo zahraničí už po dubnových teroristických útocích proti koptským chrámům doporučilo pečlivě vážit individuální cesty do Káhiry a okolí a na celém území dbát zvýšené opatrnosti. „V tuto chvíli neexistuje předpoklad, že by nařízení o vyhlášení výjimečného stavu mělo jakýkoliv přímý vliv na fungování egyptských turistických letovisek u Rudého moře,“ uvedlo tehdy české ministerstvo zahraničí. „Toto detailní doporučení zůstává platné i po dnešním útoku,“ řekla ČTK Irena Valentová z ministerstva zahraničí.

Podle diplomatů je bezpečnostní situace v Egyptě stabilní. Výjimkou je sever Sinajského poloostrova a oblasti u západní hranice s Libyí. „V některých oblastech, včetně Káhiry, může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře,“ varovalo ministerstvo.

Česká diplomacie proto doporučuje, aby lidé do Egypta cestovali pouze v odůvodněných případech. „To se netýká cest s turistickými kancelářemi do letovisek při Rudém moři a návštěv významných staroegyptských památek, jejichž bezpečnost je zajištěna dostatečně,“ dodal Černínský palác. Lidé by podle něj měli pečlivě vážit individuální cesty do oblasti Velké Káhiry, tedy egyptského hlavního města a jejího okolí.

Českým turistům mířícím do Egypta ministerstvo doporučuje, aby se zaregistrovali do databáze cestovatelů DROZD a sledovali webové stránky českého velvyslanectví v Káhiře. Upozornilo také, že egyptská strana striktně kontroluje platnost cestovních dokladů, které musí být platné ještě nejméně šest měsíců po předpokládaném datu odjezdu z Egypta.

Čtěte také: Útočili islamisté? Exploze ve dvou egyptských kostelích zabily přes 43 lidí

Prezident Sísí zavádí v Egyptě na tři měsíce výjimečný stav

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články