Útočili islamisté? Exploze ve dvou egyptských kostelích zabily přes 43 lidí

ÚTOK V EGYPTĚ

Útočili islamisté? Exploze ve dvou egyptských kostelích zabily přes 43 lidíAKTUALIZOVÁNO
K explozi v egyptské kostele došlo v neděli dopoledne. Foto:

Foto: Twitter/MuraT

1
Svět

Echo24

V Egyptě v neděli vybuchly ve dvou různých kostelích bomby. Stalo se tak v Alexandrii a Tantě. V Alexandrii zaútočil sebevražedný atentátník, v Tantě byla bomba nastražena. Následkem útoků přišlo o život 44 lidí, zhruba 100 bylo zraněno. K útokům, spáchaným tři týdny před chystanou návštěvou papeže Františka v Egyptě a na úvod velikonočního týdne, se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS). V reakci na to egyptský prezident povolal armádu.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v neděli večer nařídil okamžité nasazení armády, která má pomoci policii v ochraně klíčových infrastruktur po celé zemi. Svolal také bezpečnostní radu státu.

Incidenty nejnověji odsoudil americký prezident Donald Trump. Na twitteru uvedl, že je z útoku vůči spojenci USA smutný a že má velkou důvěru v to, že Sísí se „se situací vhodně vypořádá“.

Dva nedělní útoky na křesťanské kostely v Egyptě se staly o Květné neděli, jíž pro křesťany začíná pašijový týden. Koncem dubna má přitom do Egypta přijet papež František. Ten v nedělním kázání při slavnostní mši na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu první útok v Egyptě odsoudil a vyjádřil soustrast tamní koptské církvi a celému národu. „Za oběti i zraněné se modlí,“ řekl papež.

První exploze otřásla kostelem ve městě Tanta asi 100 kilometrů severně od metropole Káhiry v deltě Nilu. Kostel byl plný věřících, kteří se sešli k bohoslužbě. Televize CBC zveřejnila záběry z vnitřku kostela, na nichž se množství lidí kupí kolem očividně bezvládných, zakrvácených těl zakrytých papíry.

O několik hodin později nastal druhý výbuch u kostela svatého Marka v druhém největším egyptském městě Alexandrii. V něm celebroval slavnostní mši koptský patriarcha Tavardos II. Podle svého tajemníka ale odešel z kostela ještě před útokem a je v pořádku.

Ministerstvo vnitra naproti tomu v prohlášení uvedlo, že se atentátník opásaný výbušninami snažil proniknout do kostela ještě v době patriarchovy přítomnosti. Policisté mu v tom ale zabránili, a tak se nakonec odpálil před kostelem.

Ruský prezident Vladimir Putin po útocích v Egyptě zdůraznil nutnost společného boje proti terorismu. „Teroristé se snaží nejen lidi zastrašit, ale i zasévat rozkol mezi vyznavače různých náboženství,“ napsal v listu adresovaném egyptskému prezidentovi.

Křesťané, většinou příslušníci koptské církve, se podílejí zhruba deseti procenty na 94milionové populaci Egypta. Svou víru mohou praktikovat většinou svobodně a jejich soužití s muslimským většinovým obyvatelstvem je veskrze pokojné. Vyskytují se ovšem i ojedinělé případy napětí, především ve venkovských oblastech.

Opakovaně se ale křesťané stávají terčem islámských extremistů. V prosinci bylo při těžkém pumovém útoku na křesťanskou katedrálu v Káhiře zabito 30 lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Egyptský exprezident Mubarak je definitivně na svobodě