Z peněz ze zlikvidovaných firem profitují všichni občané, prohlásil Pilný

Likvidace firem ze strany FS

Z peněz ze zlikvidovaných firem profitují všichni občané, prohlásil PilnýAKTUALIZOVÁNO
Ministr financí Ivan Pilný (ANO) Foto:

Reprofoto: Česká televize

Domov

drb

Velmi svéráznou obhajobu postupu Finanční správy zvolil ministr financí Ivan Pilný (ANO) při odchodu z jednání rozpočtového výboru. Řekl, že z peněz ze zlikvidovaných firem Finanční správou mají prospěch všichni lidé, protože šly do státního rozpočtu. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

„Omlouvám se za zlikvidované firmy, ale peníze šly do státního rozpočtu, mají z toho prospěch všichni lidé,“ řekl Pilný před novináři při odchodu z jednání rozpočtového výrobu (Hospodářské noviny původně uvedly, že řekl tato slova přímo na jednání výboru, ve středu dopoledne však informaci upravily s tím, že se tak stalo při odchodu z jednání). Ministr se tak domnívá, že nezákonné zlikvidování firem ze strany Finanční správy přineslo prospěch nejenom samotnému Generálnímu finančnímu ředitelství, ale také všem občanům státu skrz státní rozpočet.

Někteří členové vlády přitom avizovali, že na pondělním jednání navrhnou odvolání generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka. Toho může odvolat právě ministr financí Pilný. Ten však za Generálním finančním ředitelstvím stojí a k odvolání šéfa „nevidí důvod“.

„Nevyzval mě k tomu ani rozpočtový výbor a ani vláda. Štvanice na finanční správu je bezpředmětná,“ uvedl Pilný.

Někteří politici přitom v minulém týdnu avizovali, že na jednání vlády budou Janečkovo odvolání požadovat. „Je to opravdu skandál. Určitě to otevřeme nejpozději na pondělní vládě,“ řekl pondělním Hospodářským novinám vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Na jednání však k ničemu takovému ministra Pilného nezval a dokonce před projednáváním tohoto bodu odjel. „Odjel jsem z vlády před tímto bodem,“ napsal deníku Echo24 ve stručné SMS v pondělí odpoledne.

Ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) pro Hospodářské noviny uvedla, že „pokud to k debatě nenavrhne někdo jiný, klidně to vznese“. Během pondělního dne však pro deník Echo24 byla zdrženlivější. Předtím, než se o tomto bodu jednalo, uvedla, že to je jen bod pro informaci, proto neví, jestli ministra Pilného vyzve k odvolání šéfa Finanční správy. Po jednání vlády se zatím pro Echo24 nevyjádřila.

Finanční správa přitom v posledních měsících čelila kritice, že příkazy zneužívá, a likviduje tak i řadu poctivých firem, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů totiž mnoho firem není schopno pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let.

V pátek například Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro opavskou firmu FAU za zhruba 340 milionů korun. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění. Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu. Celníci informovali, že podají kvůli rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Čtěte také: Pilný mluvil o štvanici. K odvolání Janečka nemá důvod a vláda to nenavrhla