Pilný mluvil o štvanici. K odvolání Janečka nemá důvod a vláda to nenavrhla
vláda Janečka neodvolala
- čtk,
Ministr financí Ivan Pilný (ANO) nevidí důvod pro odvolání šéfa Finanční správy Martina Janečka kvůli zajišťovacím příkazům. K takovému kroku ho ani nevyzvala vláda, uvedl po jednání kabinetu. Někteří členové vlády přitom slibovali, že budou Janečkovo odvolání požadovat.
„Nevidím žádné důvody k tomu, proč bych měl odvolávat pana Janečka. Nevyzval mě k tomu ani rozpočtový výbor a ani vláda. Štvanice na finanční správu je bezpředmětná,“ uvedl Pilný.
Někteří politici přitom v minulém týdnu avizovali, že na jednání vlády budou Janečkovo odvolání požadovat. „Je to opravdu skandál. Určitě to otevřeme nejpozději na pondělní vládě,“ řekl pondělním Hospodářským novinám vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Na jednání však k ničemu takovému ministra Pilného nezval a dokonce před projednáváním tohoto bodu odjel. „Odjel jsem z vlády před tímto bodem,“ napsal deníku Echo24 ve stručné SMS v pondělí odpoledne.
Ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) pro Hospodářské noviny uvedla, že „pokud to k debatě nenavrhne někdo jiný, klidně to vznese“. Během pondělního dne však pro deník Echo24 byla zdrženlivější. Předtím, než se o tomto bodu jednalo, uvedla, že to je jen bod pro informaci, proto neví, jestli ministra Pilného vyzve k odvolání šéfa Finanční správy. Po jednání vlády se zatím pro Echo24 nevyjádřila.
Finanční správa přitom v posledních měsících čelila kritice, že příkazy zneužívá, a likviduje tak i řadu poctivých firem, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů totiž mnoho firem není schopno pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let.
V pátek například Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro opavskou firmu FAU za zhruba 340 milionů korun. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění. Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu. Celníci informovali, že podají kvůli rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle materiálu předloženého vládě připraví MF k využívání zajišťovacích příkazů novou metodiku a navrhne změnu zákona. Nová metodika má spočívat například v tom, že správa před vydáním zajišťovacího příkazu bude firmám více vysvětlovat alternativní možnosti úhrady jistoty. Jde například o zástavní právo zřízené k majetku třetí osoby, ručení třetí osoby, finanční záruky nebo jiné způsoby.
Z analýzy MF vyplývá, že finanční správa letos do konce července vydala 960 příkazů na 1,17 miliardy korun. Loni to bylo 1561 zajišťovacích příkazů na 3,3 miliardy korun, o rok dříve 1605 příkazů na 3,6 miliardy korun. Na jednu firmu může správa vydat více zajišťovacích příkazů. V letošním roce se tak příkazy týkají 204 firem, za celý loňský rok to bylo 309 firem. Celkem finanční správa ke konci července evidovala zhruba 514 000 plátců DPH.
Kvůli korunovým dluhopisům pak finanční správa podle materiálu prověřuje 1526 firem a osob. Zatím provedla 757 místních šetření a získala 34 dodatečných daňových přiznání.