Policie opět prověří případ sedláka, jemuž Agrofert spálil pole

Kauza se otevře

Policie opět prověří případ sedláka, jemuž Agrofert spálil poleNOVÉ
Bohumír Rada v dokumentu Matrix AB Foto: Repro: Youtube.com/TV DR
1
Domov

oj Echo24

Policie se bude opět zabývat sporem Agrofertu Andreje Babiše a zemědělce Bohumíra Rady. Majiteli Agro Jevišovice na Znojemsku Agrofert spálil pole a kromě toho měl nedodržet podmínky stanovené ve smlouvě, když podnik od Rady odkupoval. O novém vyšetřování píše Právo.

Pražská policie má na stole opět žalobu sedláka Bohumíra Rady, který Babiše viní ze způsobené škody 11 milionů při odkoupení jeho farmy Agrofertem ministra financí. Radovo bývalé Agro Jevišovice dlouhodobě dodávalo mléko a kuřecí maso Kosteleckým uzeninám a problém nastal v okamžiku, kdy Agrofert zemědělský závod finálně ovládl.

Policie se táhlému sporu již věnovala, ale v květnu ho podle Práva uložila k ledu. Na konci června ale pražské městské státní zastupitelství uznalo Radovu stížnost právě proti původnímu odložení a případ policii vrátil s tím, že má prodej Agra Jevišovice Agrofertu znovu prošetřit.

„Ten krok samozřejmě vítáme,“ řekl Právu advokát Rady Petr Vališ. Agrofert měl nedodržet podmínky stanovené v kupní smlouvě. „Zjednodušeně jde o to, že převod akcií na dceřinou společnost Agrofertu Navos byl ve smlouvě podmíněn odkoupením několika pohledávek právě firmou Navos. Zmíněné pohledávky ale odkoupil místo ní přímo Agrofert,“ pokračoval podle Práva Vališ. Notář tak neměl tyto akcie vydat z úschovy, jeho roli má nyní policie prošetřit.

Agrofert věc prý nechtěl komentovat proto, že Babišova firma stále probíhající spory nekomentuje. Podobný postoj zastávají dlouhodobě, což je patrné i z dokumentu Matrix AB, ve kterém Rada vystupuje a kde kromě podezřelého ovládnutí své firmy popisuje také zcela bezprecedentní útok na své pole u Velkých Karlovic. To podle farmáře v době postřiku stále patřilo jemu a Agrofert i tak úrodu za 4 miliony nechal spálit herbicidy.

„Na základě shromážděných důkazů je přitom zcela zřejmé, že buď porušil své povinnosti vyplývající ze svěřenecké smlouvy týkající se úschovy a vydání akcií, nebo byl uveden v omyl, pokud mu byla předložena padělaná smlouva o převodu pohledávek mezi bankami a společností Navos,“ cituje deník usnesení žalobce.

Čtěte také: Babiš mu měl spálit úrodu. Sedlák se s ním teď soudí o Agro Jevišovice

Proč Agrofert zničil sedlákovi pole? Měl prý nejhorší kuřata a dlužil