Proč Agrofert zničil sedlákovi pole? Měl prý nejhorší kuřata a dlužil

AGROFERT SE PŘIZNAL

Proč Agrofert zničil sedlákovi pole? Měl prý nejhorší kuřata a dlužilNOVÉ
Bohumír Rada. Foto: Reprofoto: Youtube.com/TV DR
6
Domov

vb Echo24

Společnost Agrofert vlastněná Andrejem Babišem přiznala, že na jaře herbicidy zničila úrodu sedláka Bohumíra Rady. Místo omluvy se však Babišova společnost rozhodla vytáhnout na Radu všechny jeho podnikatelské neúspěchy a znevěrohodnit ho v očích veřejnosti. Podle Agrofertu totiž Rada dodával „kvalitativně nejhorší kuřata“ a na jeho farmě byla „podvyživená a nemocná zvířata“.

Rada vede s Babišem spory o několik set hektarů a zároveň o společnost AGRO Jevišovice, kterou v roce 2011 prodal Agrofertu. Společnost ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o víkendu zveřejnila otevřený dopis, který adresuje Deníku Referendum. Ten před několika dny vydal obsáhlý článek, v němž Rada uvádí, že převzetí jeho společnosti AGRO Jevišovice Agrofertem v roce 2011 proběhlo nezákonně. V článku zároveň popsal nevybíravé metody, které Babiš používá při jednání s menšími podnikateli.

Agrofert hned v úvodu svého dopisu elegantně uvedl, že s Bohumírem Radou v současné době vede několik soudních sporů a nemůže proto případ věcně komentovat. Místo toho se prý radši pokusí veřejnosti a novinářům přiblížit, „kdo vlastně Bohumír Rada je a jakou má minulost“.

„Skupina Agrofert koupila za svou existenci stovky různých společností. Všechny obchody proběhly víceméně bez zásadnějších komplikací. S jednou jedinou výjimkou, a tou je pan Bohumír Rada a jeho někdejší společnosti AGRO Jevišovice a CITONICE AGRO,“ píše Agrofert v úvodu svého dopisu a naznačuje tak, v jakém duchu bude text pokračovat.

Podle dopisu Agrofertu, pod nímž je podepsaný PR manažer a tiskový mluvčí Karel Hanzelka, byla spolupráce s Radou problematická hned od počátku, když začal dodávat kuřata Babišovým Kosteleckým uzeninám. „Varováním pro nás měly být už jeho dodávky kuřat do Kosteleckých uzenin, kdy dodával kvalitativně nejhorší kuřata ze všech našich dodavatelů a opakovaně se dostával do potíží s veterinární správou,“ uvádí Agrofert.

Vyjádření Agrofertu tak ostře kontrastuje s pohledem Rady, který Deníku Referendum řekl, že spolupráce s Kosteleckými uzeninami byla problematická především pro něho. Babiš podle něj nedržel slovo a kuřata vykupoval za nižší cenu než na jaké se před tím se sedlákem dohodl. Rada takto podle svých slov přicházel o desítky milionů korun a dostal se do finančních potíží, což ho nakonec donutilo prodat svoji společnost AGRO Jevišovice Babišovi.

Čtěte také: Babiš mu měl spálit úrodu. Sedlák se s ním teď soudí o Agro Jevišovice

To však Agrofert rázné odmítá a uvádí, že Radu vlastně zachránil, když od něho společnost AGRO Jevišovice odkoupil. „Vzhledem k tomu, že pan Rada dlužil Agrofertu 250 milionů korun a další stamiliony korun dlužil bankám, neměli jsme jinou možnost, než společnost odkoupit a převzít,“ uvádí společnost Andreje Babiše.

„Koncern Agrofert převzal AGRO Jevišovice se všemi dluhy, které za Bohumíra Radu řádně splatil, případně dodnes splácí. V době převzetí činily Radovy dluhy celkem 504 mil. Kč. Samotná kupní cena a za jeho firmy byla 326 mil. Kč, nikoli 12 milionů, jak tvrdí. Celkem nás tedy pan Rada přišel na 830 milionů korun,“ píše Agrofert. Zároveň prý Radovi odpustil osobní dluh ve výši 30 milionů korun a zachránil ho tak před osobním bankrotem.

‚Všude byla podvyživená a nemocná zvířata‘

Agrofert nicméně uvádí, že ani po převzetí společnosti neměl od Rady pokoj: „Společnost byla v katastrofálním stavu. Farma byla na pokraji krachu, zdevastovaná, zatížená obrovskými dluhy, nesplácenými úvěry, exekucemi, všude byl nepořádek a podvyživená a nemocná zvířata.“ Jako důkaz o Radově špatném hospodaření pak Agrofert připojil několik fotografií, které údajně zachycují „zbytky uhynulých zvířat a krve na poli“. Z fotografií nicméně není poznat, co přesně zachycují, ani kde byly pořízeny.

Společnost Andreje Babiše zároveň připomíná, že nynější ministr financí převzetím firmy zachránil až 300 pracovníků před nezaměstnaností. Jen jakoby mimochodem pak Agrofert dodává, že Rada byl v minulosti trestně stíhán a v roce 2003 podmínečně odsouzen „za trestný čin ohrožení a poškození životního prostředí“.

Až v závěru dopisu se potom Agrofert vrací k tomu, že jedna z jeho firem letos na jaře zničila Radovi úrodu herbicidy. Rada podle něj zasel svoji úrodu na pozemcích, které mu nepatřily – tedy na těch, o které vede s Agrofertem dlouholeté spory a které podle něj patří jemu. Agrofert uvádí, že se s Radou opakovaně zkoušel dohodnout a dokonce mu prý nabízel finanční kompenzaci.

V závěru dopisu pak Agrofert uvádí, že nehledě na to, jak věcné mohou být připomínky Bohumíra Rady k celému případu, by k nim novináři měli přistupovat obezřetně. „Nechceme a nedovolili bychom si jakkoli zasahovat do Vaší novinářské práce. Jen prosím sami zvažte, nakolik je pan Bohumír Rada důvěryhodnou osobou s dostatečným morálním kreditem a nakolik mohou být jeho tvrzení pravdivá. Na základě našich letitých zkušeností s tímto člověkem nejsme přesvědčeni ani o jednom.“

Čtěte také: Babišova firma zničila konkurenci úrodu herbicidy