Babišova firma zničila konkurenci úrodu herbicidy

Spor o pozemky

Babišova firma zničila konkurenci úrodu herbicidyNOVÉ
Babišovy postřikovače v akci Foto: Repro: Youtube/TV DR
1
Domov

oj Echo24

Firma Andreje Babiše zničila svému konkurentovi v zemědělství úrodu za více než čtyři miliony korun. Pole farmáře Bohumíra Rady, který hodlá věc řešit soudně, nechala firma spadající pod Agrofert postříkat jeho pole herbicidy. Na podivné praktiky Agro Jevišovice upozornil Deník Referendum.

Firma Agro Jevišovice (patřící do konglomerátu Andreje Babiše Agrofert) ostře vyhrotila spor o půdu s firmou Agro Boskovštejn. Pole, o které vedly obě firmy spor, nechalo totiž Agro Jevišovice postříkat herbicidem, který spálil veškeré zaseté obilí. Bohumír Rada, který poškozenou firmu zastupuje, hodlá na Babišovu firmu podat trestní oznámení.

„Babišovi lidé zničili největší pole s potravinářskou pšenicí na jižní Moravě,“ uvedl pro Deník Referendum šéf Agra Boskovštejn Bohumír Rada. Znalec vyčíslil škodu na úrodě na více než čtyři miliony korun. Sám Rada byl přitom dřívějším partnerem Babiše, pak se ale jejich cesty rozešly.

K nelegálnímu postřiku došlo ráno 11. května. Cizí techniku na poli nahlásili Radovi jeho zaměstnanci, ten okamžitě na místo v očekávání něčeho strašného vyrazil. Jeho syn s muži na strojích krátce promluvil a zjistil, že na příkaz šéfa Agro Jevišovice Leoše Kloboučka postříkali celé pole ničivým herbicidem Roundupem. Přípravek rostliny vyhubí úplně a až do kořenů. Zachránily se pouze úzké pruhy pšenice na krajích pole. Nyní je na místě už vysázená kukuřice, kterou zde umístili zaměstnanci Agro Jevišovice.

Babiš – zdánlivý přítel

Agrofert ve vyjádření naznačil, že potíže s akvizicí zemědělských podniků firmou ministra financí dělá pouze farma Bohumíra Rady. Ten si ale stojí za svým a firmu, kterou vybudoval od základu až do současné pozice konkurenta Agrofertu, dát nechce. Nakonec narazil ve chvíli, kdy s Babišem začal obchodovat. Vztah obou mužů popsal Rada Deníku Referendum jako přátelský, pak ho ale dle svých slov Babiš o firmu připravil. Udělal to prý natolik nemilosrdně, že např. i uvalil exekuce na Radův osobní majetek. Navíc Babišova firma porušuje podepsané memorandum, které zavazovalo Agro Jevišovice, které převzala vicepremierova firma Navos, pronajímat nově vzniklé Radově firmě část půdy.

Agro Boskovštejn, které Bohumír Rada v roce 2011 založil, mělo v pronájmu získat 1500 hektarů půdy. Na pozemkovém úřadě ale podobný zápis nikdo neprovedl, došlo k němu až po tlaku na Radu v upravené podobě 1200 hektarů. „Rozumíte, oni drželi v exekuci můj dům. Jak jsem s nimi měl vyjednávat?“ vysvětlil tehdejší situaci Deníku Referendum Rada. I tuto dohodu ale Agro Jevišovice nedodržovalo.

Čtěte také: Kritizovala Babiše. Ráno na živnostnici přišla tajná kontrola

Agrofert ale argumentuje aktualizovaným zněním zákona o pozemkových úpravách, kterou v této konkrétní oblasti mělo Radovi zaniknout právo pozemky využívat. Mělo se tak stát v záři 2014 a podle Agrofertu tak bylo nové zasetí úrody protiprávní.

„Jděte se jich zeptat, komu ty pozemky patří. Uvidíte, že jsou naše,“ řekl Deníku Referendum vedoucí úseku rostlinné výroby Agro Jevišovice Pavel Koch. „Já taky Andreje Babiše nijak nemiluju, ale myslíte si, že by stál o problémy? Aby se o něm mluvilo? Ne, všechno je v pořádku.“ 

Bohumír Rada se ale brání zmíněnou smlouvou slibující pronájem 1500 hektarů, která platí až do 30. 9. 2017. Agrofert se pak podle něj sice nabídl, že zasetou úrodu Rady odstraní a odškodní ho, to on ale odmítl pro nedostatečné pokrytí nákladů. V současnosti už chystá Radovo Agro Boskovštejn žalobu, připravuje i trestní oznámení.

Agrofert Radu pozval na schůzku s předem nespecifikovaným programem. Rada si ale dokáže udělat obrázek podle schůzky z minulého roku, kdy mu šéf Babišova Navosu Vlastislav Mudrák řekl, že ohledně pozemků „proti němu mají nachystané jiné, tvrdé řešení“.

„Jeden starý agronom z Velkého Karlova, když spálené pole viděl, povídá: Za socialismu by vás za tohle vás všechny zavřeli včetně, Babiše. Rozumíte mi, to byla potravinářská pšenice, z té by se pekl chleba…,“ shrnul pro Deník Referendum Bohumír Rada. „Důležité je vědět, že lidí, se kterými Babiš naložil jako se mnou, je moc, určitě desítky. Nebojují ale, protože mají strach.“

Čtěte také: Babiš se chce pročurat na Hrad, říká karikaturista

Krajčo: Nejde o Babišovy plány, ale za kolik dodá klobásy