Další sbližování Ankary a Moskvy. Turci chtějí raketový systém S-400

Další sbližování Ankary a Moskvy. Turci chtějí raketový systém S-400NOVÉ
Protiletadlový zbraňový systém S-400 Triumf Foto: Foto: Соколрус / Wikipedie
Svět

Rusko-turerecké zbrojní námluvy

Echo24

Turecko, které je členem NATO, jedná s Ruskem o koupi raketového systému S-400. Jedná se zřejmě o nejúčinnější systém protivzdušné obrany současnosti. Potvrdil to turecký ministr obrany Fikri Işik. Podle něj je Ankara v otázce raketové obrany v kontaktu i s jinými státy.

Loni Turecko zrušilo tendr na nákup tohoto systému za 3,4 miliardy dolarů (85,4 miliardy Kč). Turecko pak oznámilo, že hodlá vyvíjet vlastní zbraně tohoto typu, ale letos v listopadu jeden z jeho představitelů řekl, že je stále možné, že Turecko rakety koupí.

O tom, že by dodavatelem mohlo být Rusko, se hovořilo po říjnové návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Turecku. Rusko do oblasti Středomoří v poslední době dodalo několik systémů raket země – vzduch typu S-300 a S-400.

Tyto protiraketové a protiletecké systémy Moskva umístila kolem své letecké základny Latákíja v Sýrii, v dubnu začaly dodávky raket S-300 do Íránu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov po Putinově návštěvě řekl, že bude-li si to Turecko přát, může mu Rusko tyto zbraně dodat.

Podle Armádních novin je S-400 zřejmě nejvýkonnější a nejpokročilejší protivzdušný systém současnosti. S-400 dokáže zachytit určité vzdušné cíle (například velká letadla) až na vzdálenost 600 km a postřelovat je na vzdálenost 400 km.

Čtěte také:

Rusko a Turecko podepsaly dohodu o plynovodu TurkStream

Napětí stoupá. Turecko odvolalo svého velvyslance z Rakouska