7 Tlak na Zemana, aby odvolal Babiše

7x přesné datum. Takhle odvolávám ministry, oponuje Sobotka Hradu

, NOVÉ

Témata: , ,

Dosavadních sedm demisí či návrhů na odvolání ministrů podával premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prezidentu Miloši Zemanovi vždy s konkrétním termínem odchodu těchto členů vlády z funkce. Prezident pak pokaždé návrhům vyhověl. Na twitteru to dnes oznámil mluvčí vlády Martin Ayrer a zveřejnil i kopie demisí a návrhů na odvolání. Podívejte se na ně v galerii u článku. Při nynějším návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) Hrad kvůli uvedení termínu zpochybnil platnost návrhu.

Sobotka Hradu podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu. Podle premiéra jsou příčinou vládní krize Babišovy skandály. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka ale ústava nepočítá s návrhem konkrétního data odvolání. Hrad proto zpochybňuje platnost návrhu, právní analýzu pro tuto záležitost však k dispozici nemá.

Čtěte také: Hrad chce zkoumat, jestli je Sobotkův dokument platný

„Dosud celkem sedm změn ve vládě, sedmkrát s datem, sedmkrát ze strany prezidenta Zemana vyhověno,“ uvedl k tomu Ayrer. V kopiích všech dosavadních návrhů změn ve vládě předkládaných Hradu, které mluvčí kabinetu zveřejnil, jsou uvedeny konkrétní termíny konce daného ministra či ministryně ve funkci. Ayrer již dříve ČTK řekl, že předchozí návrhy Zeman nezpochybňoval.

Sobotka podle Ayrera očekává, že se Zeman zachová v souladu s ústavou. Neuvažuje o tom, že by poslal nový návrh na odvolání Babiše. Ovčáček uvedl, že prezident se bude návrhem fakticky zabývat až po návratu z návštěvy Číny. Z ní přiletí v noci na 18. května, Ovčáček mluví o Zemanově vyjádření k návrhu po 20. květnu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babišovo zneužívání médií bude řešit Sněmovna na mimořádné schůzi

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl". ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.