Hrad chce zkoumat, jestli je Sobotkův dokument platný

VLÁDNÍ KRIZE

Hrad chce zkoumat, jestli je Sobotkův dokument platnýNOVÉ
Miloš Zeman Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

2
Domov

Tereza Vilímová

Podle Hradu je možná návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v pátek zaslal prezidentovi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), neplatný. Premiér v něm totiž uvedl konkrétní datum, kdy má k odvolání dojít, což podle Hradu není v souladu s Ústavou. Pokud návrh na odvolání prezident Miloš Zeman přijme, bude to až po jeho návratu z Číny, tedy po 20. květnu.

„Tady je spíš otázka, zda-li ten návrh pana premiéra je platný,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Nejen že nedošlo k dohodě s panem prezidentem, což by bylo elementární slušností, alespoň na datu, ale pan premiér si vyložil Ústavu po svém. Podíváte-li se na Ústavu, tak tam je jedna věta, že pan premiér podává návrh na odvolání ministra a prezident ho přijímá. A v takovém případě by ten návrh měl znít, na základě článku toho a toho Ústavy ČR ze dne toho a toho podávám návrh na odvolání ministra financí,“ uvedl pro server Echo24.

Premiér ale podle Hradu v návrhu na odvolání uvedl konkrétní datum, do kdy má Babiše odvolat, a to 9. května. „Pan premiér nezná Ústavu ČR a plete si ji se stanovami ČSSD a proto do tohoto návrhu, který zaslala panu prezidentovi, napsal datum 9. května. Ústava nedává panu premiérovi žádné právo určovat si datum, do kdy má prezident republiky ministra odvolat. My na to dokonce ani nebudeme reagovat,“ dodal Ovčáček.

Podle něj si ale dokument prezident řádně prostuduje až v pondělí a přizve si k tomu i právníky. Rozhodovat o odvolání ale bude až po návratu z návštěvy Číny, kam odlétá příští čtvrtek. „Platí to, že pan prezident využije návštěvu Číny ke konzultacím se členy vlády, takže bude to příležitost hovořit, řešit situaci a po návratu rozhodnout,“ dodal.

Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha ale uvedení konkrétního data v návrhu nevede k neplatnosti návrhu. „Pravda je, že Ústava premiérovi nedává možnost dávat závazné lhůty. Ale já si myslím, že to datum není ve smyslu časového ultimáta. Asi je to představa premiera, že by to bylo vhodné k tomuto datu. Ale ta představa nemusí být respektována, pokud existují nějaké důvody, které jsou obhajitelné,“ uvedl pro server Echo24 Gerloch.

Hrad tak pokračuje ve svém tažení proti Sobotkovi. Včera mu připravil ceremoniál k předání demise Vlády, ačkoliv premiér avizoval, že se jde se Zemanem pouze poradit o dalším postupu. Celou situaci zpravodajské servery a deníky hodnotily slovy jako „skandální, šaškárna, fraška, ostuda, nedůstojné, politické dno. Na fotoreportáž ze včerejšího setkání prezidenta a premiéra na Hradě si můžete prohlédnout ZDE.

Čtěte také: Zeman nastražil past na Hradě. Sobotka se nedal

Babiš: Nevidím důvod k odchodu, argumenty premiéra jsou směšné

Babiš potvrdil pravost skandální nahrávky. Tvrdí, že šlo o provokaci