Babiš: Nevidím důvod k odchodu, argumenty premiéra jsou směšné

Odvolání Andreje Babiše

Babiš: Nevidím důvod k odchodu, argumenty premiéra jsou směšnéNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zátorský

1
Domov

Echo24

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechá rozhodnutí o svém případném odvolání na prezidentovi Miloši Zemanovi. ČTK telefonicky z Plzně řekl, že nevidí důvod ke svému odchodu z vlády. Argumenty premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou podle něj směšné. Tiskovou konferenci premiéra podle svých slov nesledoval.

„Co na to říct, pan premiér mění stanovisko počtvrté za pár hodin. Ty jeho argumenty jsou směšné,“ uvedl. Postoj premiéra je podle něj součástí kampaně ČSSD proti němu.

„Pan premiér překvapuje každý den, vypadá jak komik, je to šaškárna, nerozumím tomu. Jeho důvody a argumenty na moje odvolání odmítám. Je to cílená kampaň. Jsem přesvědčen o tom, že Chovanec stojí za mým sledováním a odposloucháváním. Je to organizovaná akce, stojí za tím ČSSD,“ uvedl Babiš.

Babiš je dnes na návštěvě Plzně, kolem poledne se zastavil v pivovaru Purkmistr v Černicích, kde má program.

Dnešní oznámení premiéra, že odešle na Hrad návrh na jeho odvolání, považuje Babiš za zoufalství. Předseda vlády podle něj dělá z politické situace bramboračku a chová se nenormálně. „Ty jeho připomínky ohledně daní jsou lži. Já daně řádně platím, splnil jsem svůj závazek vůči Sněmovně,“ uvedl. Premiérův návrh na své odvolání nechá na posouzení prezidentovi. Zeman ve čtvrtek večer uvedl, že podle jeho názoru by ze současné vlády měl odejít pouze Sobotka.

Sobotka na dopolední tiskové konferenci oznámil, že nebude podávat demisi celého kabinetu, jak avizoval, protože prezident si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít pouze premiér. Takový výklad by podle Sobotky nevyřešil příčinu vládní krize, za kterou označil skandály vicepremiéra Babiše. Uvedl, že Babiš je zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.

Čtěte také: Demisi podávat nebudu, navrhnu odvolání Babiše, oznámil Sobotka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.