Ministr jen loutkou. KDU varuje před Dienstbierem

Spor o služební zákon

Ministr jen loutkou. KDU varuje před Dienstbierem
Jiří Dienstbier Foto: Wikipedia
1
Domov
Sdílet:

Dlouho očekávaný zákon o státní službě se v posledním týdnu dramaticky proměnil. Tvrdí to aspoň zástupci KDU-ČSL, kteří odpoledne vystoupí s kritikou veřejně. Podle zjištění serveru ECHO24.cz se lidovcům nelíbí paragrafované znění normy, které vzniklo u šéfa vládních legislativců Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Ministr přijde o klíčovou pravomoc úkolovat své podřízené, varuje KDU-ČSL.

„Jako nepřekročitelnou linii z naší strany vidím uspořádání státní správy, na které se neshodujeme,“ uvedla pro ECHO24.cz lidovecká náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková. Právě ona vystoupí v 15 hodin společně s místopředsedou KDU-ČSL Janem Bartoškem ve sněmovně a představí detaily, které lidovce zvedly ze židle.

„Žijeme v parlamentní demokracii a z ústavy vyplývá, že ministerstvo řídí ministr. Nechala bych mu minimálně prostor pro to, aby mohl resort manažersky řídit a zadávat úkoly svým podřízeným. V paragrafovaném znění, které jsme dostali na stůl, to prostě není. Z ministra se tam stává loutka bez jakéhokoli vlivu,“ zmínila Pálková.

„Pracujeme na tom v koalici čtyři měsíce. Během posledního týdne přišel v návrhu paragrafovaného znění zásadní posun. ČSSD chce až nebývale a nestandardně koncentrovat moc do rukou generálního ředitele státní služby, jeho zástupce a státních tajemníků na jednotlivých resortech,“ zlobí se Pálková.

Podle náměstkyně by tak úředníci v České republice získali nebývalou moc. „Nechala jsem si zpracovat analýzu a taková byrokracie není nikde ve světě. Snad možná v Evropské komisi, ale i tam se tomu jenom blíží,“ vypočetla. „Žijeme v parlamentní demokracii a z ústavy vyplývá, že ministerstvo řídí ministr. Nechala bych mu minimálně prostor pro to, aby mohl resort manažersky řídit a zadávat úkoly svým podřízeným. V paragrafovaném znění, které jsme dostali na stůl, to prostě není. Z ministra se tam stává loutka bez jakéhokoli vlivu,“ zmínila Pálková.

ČSSD a ANO nás ignorují, zlobí se KDU-ČSL

„Měli jsme včera jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a zástupci hnutí ANO, kde jsme vznesli naše připomínky. Materiál od pana ministra Dienstbiera, ze kterého cituje dnešní Mladá fronta Dnes, je ale vůbec nereflektuje. Chceme věc uvést na pravou míru,“ připojil Bartošek.

Služební zákon má v Česku vytvořit linii úředníků, kteří se nebudou měnit podle střídání politické reprezentace. Normu politici schválili původně už v roce 2002, její klíčové části ale nikdy nezačaly platit. Uvedení služebního zákona do praxe bylo jednou z podmínek prezidenta Miloše Zemana, aby Sobotkovu vládu jmenoval – i bez toho, aby mu ministr financí Andrej Babiš (ANO) musel předložit negativní lustrační osvědčení. Na to, aby měla Česká republika služební zákon, tlačí také Evropská komise.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz