Jermanová se stala hejtmankou. Chce hned řešit modré zóny

Jermanová se stala hejtmankou. Chce hned řešit modré zónyAKTUALIZOVÁNO
Domov

Dozvuky krajských voleb

Michaela Cápová

Na pátečním ustavujícím jednání zastupitelstva Středočeského kraje se na základě vzniklé koalice tvořené ANO, STAN, ODS a částí TOP 09 stala hejtmankou Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ve funkci vystřídala sociálního demokrata Miloše Peteru. Pro šestačtyřicetiletou Jermanovou hlasovalo 42 z 64 přítomných zastupitelů. Dva byli proti a 20 se zdrželo. Jermanová po volbě uvedla, že je připravena na komunikaci napříč celým politickým spektrem.

Jermanová už dříve slíbila, že se kvůli hejtmanskému postu vzdá poslaneckého mandátu a funkce místopředsedkyně sněmovny, benešovskou radní zatím zůstane. Pokorná Jermanová se chce po svém nástupu do čela kraje neprodleně pustit do práce. Za jeden z primárních úkolů si stanovila vyřešit situaci kolem parkovacích zón v Praze.

Jaroslava Jermanová Pokorná před krajskými volbami svým voličům slibovala, že pakliže se stane hejtmankou, předmětem jejích prvních telefonátů ve funkci bude otázka parkovacích zón a nedostatku záchytných parkovišť v Praze. „Ty telefonáty by byly dva. První panu ministru Ťokovi, druhý pražské primátorce Krnáčové. Oba by se týkaly dopravy a dopravní obslužnosti Středočeského kraje. Mohu prozradit, že zmíněné strany jsou na tato jednání připraveny,“ uvedla na dotaz serveru Echo24.cz budoucí hejtmanka.

Podle ní je potřeba, aby Středočeši přestali být v tomto ohledu za otloukánky. „Ale parkovací zóny v Praze či absence P+R parkovišť jsou jen zlomkem toho, na čem je potřeba začít intenzivně pracovat,“ dodala Pokorná Jermanová. Nejnovější parkovací zóny přitom začaly platit na Praze 5 a 6 v srpnu. Středočeský kraj tehdy proti jejich spuštění hlasitě protestoval, tvrdil, že poškodí Středočechy, kteří dojíždí do metropole za prací právě kvůli nedostatku záchytných parkovišť.

Čtěte také: ‚Okamžitě zrušte modré zóny.‘ Žaloba na Prahu je na světě

O problematice parkování v Praze bude Pokorná Jermanová úzce spolupracovat zejména s budoucím středočeským radním pro dopravu Františkem Petrtýlem (ANO). Ten už dříve vyzval pražský magistrát, aby pozastavil rozhodnutí o zavedení parkovacích zón v městských částech Praha 5 a 6.

Za své další priority ve funkci hejtmanky si Pokorná Jermanová kromě dopravy a dopravní obslužnosti vytyčila také transparentnost a co možná nejmenší byrokratickou složitost veřejných zakázek. „A v neposlední řadě také komunikaci napříč celým krajem – jak na úrovni krajského úřadu, tak také s občany a zároveň, a to zejména, se starosty středočeských měst či obcí. Nad tím vším bude v ideálním případě zdravý selský rozum,“ uvedla pro Echo24.cz.

ANO má šest hejtmanů, ČSSD čtyři

Po volbách, které proběhly 7. a 8. října, jsou dojednané koalice ve všech 13 krajích. Ta poslední, na Ústecku, byla ohlášená v pondělí 7. listopadu. Hnutí ANO navzdory svému vítězství ve volbách obsadí šest hejtmanských křesel. Avšak to, že ostatní politické strany poslaly v některých krajích ANO do opozice, označili členové hnutí včetně předsedy Andreje Babiše za podvod na voličích.

V Olomouckém kraji byl do funkce hejtmana zvolen lékař Oto Košta (ANO) a to v rámci koalice ANO, ČSSD a ODS. V Moravskoslezském kraji zastává hejtmanský post rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák (ANO). Ve vládnoucí koalici je ANO, KDU-ČSL a ODS. V čele Jihomoravského kraje stojí Bohumil Šimek (ANO) a koaliční smlouvu tu uzavřelo ANO spolu s ČSSD, Starosty pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno.

Čtěte také: ‚Zradili voliče.‘ TOP 09 vyloučí tři středočeské krajské zastupitele

Jana Vildumetzová (ANO) se má stát hejtmankou Karlovarského kraje, kde hnutí vyjednalo koalici s ODS, Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst, Piráty a Stranou práv občanů. Na své zvolení čeká také ještě Josef Bernard (ANO), budoucí hejtman Plzeňského kraje. Koalici zde kromě ANO má tvořit ještě ČSSD, ODS, Starostové a Patrioti a Koalice pro kraj (KDU-ČSL, SZ, Nestraníci).

ČSSD nakonec obsadila čtyři hejtmanská křesla. V Jihočeském kraji pokračuje ve funkci staronový hejtman Jiří Zimola, což vyplynulo z koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012. V Pardubickém kraji zůstává v čele kraje Martin Netolický (ČSSD), přičemž krajskou vládu složila jeho ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj (KDU-ČSL, SNK ED, Nestraníci), ODS a STAN.

Hejtmanem Královehradeckého kraje byl zvolený proděkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Jiří Štěpán (ČSSD). Vládnout zde bude koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. Na Vysočině zastává post hejtmana již potřetí Jiří Běhounek, nestraník za ČSSD. Koalici zde tvoří ČSSD, ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu.

V Libereckém kraji se hejtmanem stal znovu lídr Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta (STAN). Koaliční smlouvu podepsali Starostové pro Liberecký kraj společně s ANO, ODS a ČSSD. Do čela Zlínského kraje se postavil krajský lídr lidovců, senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek. Koalici utvořila KDU-ČSL spolu s ANO, STAN a ODS. Jediným komunistickým hejtmanem je Oldřich Bubeníček v Ústeckém kraji, kde koalici tvoří KSČM, ČSSD a koalice SPD-SPO.

Čtěte také: ANO vyjednávání zaspalo. Neměli tolik slavit, ozývá se z Hradce Králové

Související články