1 Dozvuky krajských voleb

Jermanová se stala hejtmankou. Chce hned řešit modré zóny

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Na pátečním ustavujícím jednání zastupitelstva Středočeského kraje se na základě vzniklé koalice tvořené ANO, STAN, ODS a částí TOP 09 stala hejtmankou Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ve funkci vystřídala sociálního demokrata Miloše Peteru. Pro šestačtyřicetiletou Jermanovou hlasovalo 42 z 64 přítomných zastupitelů. Dva byli proti a 20 se zdrželo. Jermanová po volbě uvedla, že je připravena na komunikaci napříč celým politickým spektrem.

Jermanová už dříve slíbila, že se kvůli hejtmanskému postu vzdá poslaneckého mandátu a funkce místopředsedkyně sněmovny, benešovskou radní zatím zůstane. Pokorná Jermanová se chce po svém nástupu do čela kraje neprodleně pustit do práce. Za jeden z primárních úkolů si stanovila vyřešit situaci kolem parkovacích zón v Praze.

Jaroslava Jermanová Pokorná před krajskými volbami svým voličům slibovala, že pakliže se stane hejtmankou, předmětem jejích prvních telefonátů ve funkci bude otázka parkovacích zón a nedostatku záchytných parkovišť v Praze. „Ty telefonáty by byly dva. První panu ministru Ťokovi, druhý pražské primátorce Krnáčové. Oba by se týkaly dopravy a dopravní obslužnosti Středočeského kraje. Mohu prozradit, že zmíněné strany jsou na tato jednání připraveny,“ uvedla na dotaz serveru Echo24.cz budoucí hejtmanka.

Podle ní je potřeba, aby Středočeši přestali být v tomto ohledu za otloukánky. „Ale parkovací zóny v Praze či absence P+R parkovišť jsou jen zlomkem toho, na čem je potřeba začít intenzivně pracovat,“ dodala Pokorná Jermanová. Nejnovější parkovací zóny přitom začaly platit na Praze 5 a 6 v srpnu. Středočeský kraj tehdy proti jejich spuštění hlasitě protestoval, tvrdil, že poškodí Středočechy, kteří dojíždí do metropole za prací právě kvůli nedostatku záchytných parkovišť.

Čtěte také: ‚Okamžitě zrušte modré zóny.‘ Žaloba na Prahu je na světě

O problematice parkování v Praze bude Pokorná Jermanová úzce spolupracovat zejména s budoucím středočeským radním pro dopravu Františkem Petrtýlem (ANO). Ten už dříve vyzval pražský magistrát, aby pozastavil rozhodnutí o zavedení parkovacích zón v městských částech Praha 5 a 6.

Za své další priority ve funkci hejtmanky si Pokorná Jermanová kromě dopravy a dopravní obslužnosti vytyčila také transparentnost a co možná nejmenší byrokratickou složitost veřejných zakázek. „A v neposlední řadě také komunikaci napříč celým krajem – jak na úrovni krajského úřadu, tak také s občany a zároveň, a to zejména, se starosty středočeských měst či obcí. Nad tím vším bude v ideálním případě zdravý selský rozum,“ uvedla pro Echo24.cz.

ANO má šest hejtmanů, ČSSD čtyři

Po volbách, které proběhly 7. a 8. října, jsou dojednané koalice ve všech 13 krajích. Ta poslední, na Ústecku, byla ohlášená v pondělí 7. listopadu. Hnutí ANO navzdory svému vítězství ve volbách obsadí šest hejtmanských křesel. Avšak to, že ostatní politické strany poslaly v některých krajích ANO do opozice, označili členové hnutí včetně předsedy Andreje Babiše za podvod na voličích.

V Olomouckém kraji byl do funkce hejtmana zvolen lékař Oto Košta (ANO) a to v rámci koalice ANO, ČSSD a ODS. V Moravskoslezském kraji zastává hejtmanský post rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák (ANO). Ve vládnoucí koalici je ANO, KDU-ČSL a ODS. V čele Jihomoravského kraje stojí Bohumil Šimek (ANO) a koaliční smlouvu tu uzavřelo ANO spolu s ČSSD, Starosty pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno.

Čtěte také: ‚Zradili voliče.‘ TOP 09 vyloučí tři středočeské krajské zastupitele

Jana Vildumetzová (ANO) se má stát hejtmankou Karlovarského kraje, kde hnutí vyjednalo koalici s ODS, Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst, Piráty a Stranou práv občanů. Na své zvolení čeká také ještě Josef Bernard (ANO), budoucí hejtman Plzeňského kraje. Koalici zde kromě ANO má tvořit ještě ČSSD, ODS, Starostové a Patrioti a Koalice pro kraj (KDU-ČSL, SZ, Nestraníci).

ČSSD nakonec obsadila čtyři hejtmanská křesla. V Jihočeském kraji pokračuje ve funkci staronový hejtman Jiří Zimola, což vyplynulo z koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012. V Pardubickém kraji zůstává v čele kraje Martin Netolický (ČSSD), přičemž krajskou vládu složila jeho ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj (KDU-ČSL, SNK ED, Nestraníci), ODS a STAN.

Hejtmanem Královehradeckého kraje byl zvolený proděkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Jiří Štěpán (ČSSD). Vládnout zde bude koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. Na Vysočině zastává post hejtmana již potřetí Jiří Běhounek, nestraník za ČSSD. Koalici zde tvoří ČSSD, ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu.

V Libereckém kraji se hejtmanem stal znovu lídr Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta (STAN). Koaliční smlouvu podepsali Starostové pro Liberecký kraj společně s ANO, ODS a ČSSD. Do čela Zlínského kraje se postavil krajský lídr lidovců, senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek. Koalici utvořila KDU-ČSL spolu s ANO, STAN a ODS. Jediným komunistickým hejtmanem je Oldřich Bubeníček v Ústeckém kraji, kde koalici tvoří KSČM, ČSSD a koalice SPD-SPO.

Čtěte také: ANO vyjednávání zaspalo. Neměli tolik slavit, ozývá se z Hradce Králové

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou