1 Koalice v Královehradeckém kraji

ANO vyjednávání zaspalo. Neměli tolik slavit, ozývá se z Hradce Králové

NOVÉ

Témata: , , ,

Jen několik hodin od uzavření volebních místností se v Královehradeckém kraji domluvilo na spolupráci pět stran, které tak poslaly vítězné ANO do opozice. ANO, které zde vyhrálo s přesvědčivým ziskem 25,18 %, reagovalo slovy, že koalice musela být domluvená ještě před zveřejněním volebních výsledků. „Je to podvod na voličích,“ ozvalo se. Pětikoalice se ale ohrazovala, že ANO povolební vyjednávání zaspalo. „Jsme zvyklí pracovat, ne slavit,“ komentoval to budoucí hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) v souvislosti s fotkou z volebního štábu ANO, na níž členové hnutí oslavují své vítězství.

„Jsem přesvědčená, že koalice byla dohodnutá ještě před volbami. Zvítězilo tažení proti ANO,“ uvedla pro Echo24.cz Klára Dostálová, kandidátka na hejtmanku za ANO. To ale všechny strany v pětikoalici odmítají. „Toto prohlášení je neseriózní a je výrazem toho, že ANO neskouslo, jak to nakonec u nás v kraji dopadlo. Příliš dlouho slavili a váhali, kdy mají začít pracovat,“ řekl Leoš Heger, číslo jedna na kandidátce TOP 09, pro Echo24.cz.

V sobotu večer se v Hradci Králové začala rýsovat dohoda o koalici mezi ČSSD, ODS, Koalicí pro Královéhradecký kraj, Starosty a Východočechy a TOP 09. Tyto subjekty disponující 24 ze 45 mandátů ve středu dopoledne podepsaly memorandum o spolupráci. Hejtmanem se stane lídr ČSSD Jiří Štěpán.

Stejně reagoval i Martin Červíček, lídr královehradecké ODS. „Za ODS popírám, že bychom jednali před volbami. Neumím si ani představit, že někdo vážně vysloví myšlenky, že by se pět stran dopředu domluvilo, když ani nevěděly, jestli se dostanou do zastupitelstva,“ uvedl pro Echo24.cz s tím, že se všichni setkali poprvé až v sobotu. „ODS navíc voličům v kraji neslibovala, že půjde do koalice s ANO, tak o jakém podvodu se tu bavíme?“dodal Červíček.

Vladimír Derner, lídr Koalice pro Královehradecký kraj (KDU-ČSL, HDK, VPM), řekl, že se zde vytváří falešný dojem nějakého podvodu nebo zrady na voliče. „KDU-ČSL neudělala nic, co by bylo v rozporu s jejím volebním programem a sliby. Ve skutečnosti došlo jen k tomu, že se spolu domluvily strany, které si více důvěřují, jsou připravené bavit se, najít programovou shodu a navíc mají vzájemnou dobrou zkušenost z minula,“ uvedl pro Echo24.cz.

Koalice je legitimní a férová

Jakákoliv konkrétní předvolební vyjednávání vyvrátila také Martina Berdychová, jednička za Starosty a Východočechy. Současně si ale postěžovala, že o ně, jako o jedno z menších politických uskupení, nejevilo ANO před volbami žádný zájem. „Za celou dobu nás neoslovili, ozvali se až v sobotu kolem 18. hodiny. To třeba s ČSSD jsme se sešli už někdy v červnu, představili jsme si kandidáty, řešili jsme eventuální spolupráci po volbách. To je běžný postup,“ dodala Berdychová. „I my jsme čekali, až nás ANO osloví, ale to se nenastalo. Proto jsme začali jednat s partnery, s nimiž jsme našli shodu,“ řekl deníku Echo24.cz Štěpán.

To Heger je ohledně postoje TOP 09 vůči ANO konkrétnější. „Nikdy jsme se netajili tím, že hnutí ANO nepovažujeme za zcela jednoznačného partnera, protože má tendenci směřovat naši zemi někam jinam, než si představujeme. Z toho důvodu jsme využili příležitosti jít do koalice s ČSSD, což je zcela legitimní a férové,“ řekl. „Pokud chce ANO mluvit o neférovém jednání a podvodech, tak ať si vzpomenou, že udělali totéž po volbách do městského zastupitelstva v Semilech,“ dodal ještě.

Kde udělalo ANO chybu?

Jako důvod toho, proč nakonec nezvolili cestu koalice s ANO, uvedli lídři pětikoalice nepředvídatelnost hnutí. „Andrej Babiš pouze rád prohlašuje, že jsou všichni lháři a že všichni kradou. My jsme proto na základě výsledků voleb jednali se zavedenými stranami, které mají strukturu,“ uvedl Štěpán. „Musíme si uvědomit, že když tu někdo jako kolovrátek neustále populisticky opakuje, že všichni jsou podvodníci a zloději, pak je složité sednout si s ním k jednomu stolu a na něčem se domluvit. Vybudovat si vzájemnou důvěru a vytvořit s ním smysluplnou a důvěryhodnou koalici,“ potvrdil Červíček.

Podle Kláry Dostálové však bude pětičlenná koalice velmi těžko hledat shodu nad konkrétními kroky, protože je tvořená stranami s odlišnými programy a hesly. „Nerespektování programů, se kterými šly strany do voleb, vnímáme jako podvod na voličích,“ zopakovala. Strany v pětikoalici připustily, že o programu skutečně teprve jednají, problém v tom ale nevidí. „Máme jen základní mantinely, myslím si ale, že se na tom dohodneme. Je to hlavně o praxi z komunální politiky,“ řekla k tomu Berdychová. To Derner byl ve svém vyjádřené ostřejší, když prohlásil, že je to samo ANO, které během vyjednávání vždycky danou stranu přesvědčuje, že má stejné programové cíle jako ona.

Čtěte také: V Královéhradeckém kraji vyšachovali vítězné ANO. Dohodla se už koalice

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.