„Už to neříkáme sami.“ Po umělcích se ozvaly TOP 09 a STAN

"výzva čtyř"

„Už to neříkáme sami.“ Po umělcích se ozvaly TOP 09 a STANAKTUALIZOVÁNO
Milan Štěch Foto: FOTO: Facebook Milana Štěcha
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Po páteční výzvě desítek umělců, kteří mimo jiné odsoudili prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, se ozvali senátoři STAN. Šéf jejich senátorského klubu žádá, aby se Senát při nejbližší příležitosti zabýval podpisem předsedy horní komory Milana Štěcha. Současně se i TOP 09 nechala slyšet, že vyzve obě komory parlamentu, aby k takzvanému „prohlášení čtyř“ zaujaly jasné stanovisko.

Senátoři za hnutí Starostové a nezávislí chtějí volat k odpovědnosti Milana Štěcha (ČSSD) kvůli tomu, že se připojil k prohlášení nejvyšších ústavních činitelů. Šéf horní komory v něm společně s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem dali najevo respekt k územní celistvosti Číny, a to v době pražské návštěvy tibetského duchovního vůdce. Předseda senátorského STAN Jan Horník usiluje o to, aby se prohlášením zabýval Senát.

Horník zdůvodnil žádost tím, že žádný ze signatářů dosud veřejně neobjasnil důvody k napsání takového prohlášení. „Naše znepokojení je o to větší, že z veřejných zdrojů se dozvídáme, že toto prohlášení mělo být neveřejné, čili mělo mít formu diplomatického dopisu. Chceme vědět, kolik takových neveřejných prohlášení, jež nejsou v zájmu svébytnosti českého národa, podepsaných nejvyššími ústavními činiteli, bylo z České republiky v minulosti odesláno diplomatickou poštou kamkoliv,“ uvedl Horník pro ČTK. Štěch podle informací České televize vzkázal, že je ke svolání schůze připravený.

Na prohlášení nenechala dlouho čekat ani opoziční TOP 09, jejíž předseda Miroslav Kalousek se chce zasadit o to, aby se kontroverzním dokumentem nejvýše postavených politiků země zabývaly obě komory parlamentu. „TOP 09 už tři roky z opozice protestuje proti změnám zahraničně-politického kurzu a proti utahování šroubů kolem lidské svobody. Proto je logické, že doporučíme, aby TOP 09 navrhla oběma komorám parlamentu, aby se zabývaly ostudnou výzvou čtyř a zaujaly k ní jasné stanovisko,“ stojí prohlášení TOP 09, které zveřejnila v sobotu.

Prohlášení, pod kterým je podepsaný šéf strany Kalousek a její první místopředseda Marek Ženíšek, zároveň obvinil nejen pražský Hrad, ale také vládu z omezování svobod a servility vůči Rusku a Číně. Strana vyzvala k aktivitě „všechny, kterým není tato situace lhostejná“.

Textem, který TOP 09 nazvala Už to neříkáme sami, reagovala na páteční výzvu desítek umělců, do níž se zapojili také herci Jiří Bartoška a Vojtěch Dyk. V rámci akce nazvané Týdny občanského neklidu by podle nich lidé měli zasílat svá stanoviska představitelům státu, otevřít školy, divadla či galerie diskusím, případně i stávkovat.

Čtěte také: Bartoška a Dyk vyzvali k občanskému neklidu. Kvůli Zemanovi a Číně

Kalousek: Vláda je posedlá kontrolou, lidovci směnili pleny za svobodu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články