Kalousek: Vláda je posedlá kontrolou, lidovci směnili pleny za svobodu

16 bodů seznamu nesvobody

Kalousek: Vláda je posedlá kontrolou, lidovci směnili pleny za svoboduROZHOVOR 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Seznam nesvobody není jen o zákonech, které pochází z pera ministra financí Andreje Babiše (ANO), odpovědnost za ně nese celá vládní koalice, třeba lidovci za lidskou svobodu vyměnili levné pleny, říká v rozhovoru pro deník ECHO24.cz poslanec a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Dokument, který strana zveřejnila v úterý, čítá celkem 16 zákonů prosazených kabinetem Bohuslava Sobotky (ČSSD) omezujících lidskou svobodu. Je mezi nimi elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení DPH či registr zdravotních služeb.

Proč jste se Seznam nesvobody rozhodli vydat?

Motivace je zřejmá. Pokud se každý bod diskutuje samostatně, může vypadat jako marginální. Když se na to ale podíváte v celku, zjistíte, že je tam obrovské množství věcí, které omezují lidskou svobodu a vytváří závislost občana na státu. O občanu stát sbírá neuvěřitelné množství dat, které nezpracovává celistvě, ale selektivně. Hrozí tak jejich zneužití. Tady platí české přísloví: stokrát nic umořilo osla. Chceme veřejnost upozornit na to, že už je toho moc. Naším cílem je ty body zrušit.

Který ze zmíněných zákonů je podle vás pro veřejnost nejnebezpečnější?

O tom, jaký návrh je pro koho více či méně nebezpečný, se můžeme přít. Pro někoho to bude cenzura internetu, pro jiného zas prolomení domovní svobody nebo trestní odpovědnost firem. Nejnebezpečnější je to, že je toho tolik. Vláda je posedlá kontrolou všech občanů.

Celý Seznam nesvobody ZDE

Velká část bodů pochází od ministra financí Andreje Babiše (ANO). Kdo další z vládní koalice výrazně omezuje svobodu lidí?

Odpovědnost nese stejnou měrou celá koalice. Všechny tři strany musely s návrhy souhlasit, pokud by nesouhlasily, nestalo by se to. KDU říká, že dělá kompromisy, aby prosadila svoje návrhy. Pokud je přesvědčena o tom, že zlevněné pleny mají stejnou váhu jako omezování lidské svobody, jako je prolomení domovní svobody a všudypřítomné šmírování, tak nese ještě větší odpovědnost než ten, kdo omezující zákony navrhuje.

Plánujete seznam s vládní koalicí nějak konfrontovat?

Není potřeba, návrhy prošly schvalovacím procesem vládní koalice a vláda musí vědět, co schválila. Jsou to navíc věci, proti kterým vystupujeme dlouhodobě.

Zmínil jste, že vaším cílem je jednotlivé body na seznamu zrušit. Jak toho chcete dosáhnout?

Nasazením všech politických sil, které máme, a využitím každé příležitosti. Budou přicházet další návrhy omezující svobodu a až k tomu dojde, musíme je diskutovat ne samostatně, ale v kontextu celého seznamu.

Budete s dokumentem pracovat v krajských volbách?

Nejsou to jen krajské volby, ale i ty celostátní. Ochrana lidské svobody je jednoznačně dlouhodobě naše hlavní priorita na celostátní úrovni, toto téma v kampani rozhodně zazní.

Obdobná kritika zaznívá i z opoziční ODS. Plánujete se v tomto úsilí spojit?

Předpokládáme, že nás podpoří každý, kdo proti jednotlivým bodům hlasoval. A ODS v drtivé většině proti hlasovala.

Čtěte také: TOP 09 zveřejnila Seznam nesvobody. Je na něm kontrolní hlášení i EET

ODS se pokusí zrušit Babišovu cenzuru internetu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články