Židovský teror. Po upálení batolete se o něm začalo mluvit

Útoky osadníků na Západním břehu

Židovský teror. Po upálení batolete se o něm začalo mluvitNOVÉ
Palestinci si prohlížejí místo žhářského útoku. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Útoky izraelských osadníků na palestinské Araby jsou na Západním břehu Jordánu relativně časté. Jen v letošním roce jich podle OSN bylo více než 120. Žhářské útoky tak časté nejsou, ale i k nim dochází řádově několikrát do roka. Palestinci se po posledním útoku, po kterém v pátek umřelo 18měsíční batole, začínají bouřit a organizují rozsáhlé protesty. Izrael totiž při vyšetřování podobných útoků často postupuje pomalu a neefektivně, jak podotýká server Yahoo News. Poslední útok nicméně izraelská vláda ostře odsoudila a zahájila důkladné vyšetřování. Opozice pak dokonce mluví o „židovském terorismu“.

„Jedná se o přímý důsledek desítek let, během nichž izraelská vláda netrestala terorismus osadníků,“ řekl na adresu pátečního útoku žhářů Saíb Irikát, bývalý šéf Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a současný člen izraelského parlamentu. „Je to důsledek kultury nenávisti podporované a motivované izraelskou vládou a beztrestností, které garantuje mezinárodní společenství,“ dodal. 

Přestože je tento pohled nepochybně ideologicky zabarvený, není úplně od věci. Takzvané útoky „Price tag“, kdy mladíci z komunity izraelských osadníků na Západním břehu napadají palestinská obydlí nebo přímo Palestince, jsou totiž relativně časté a úřady na jejich vyšetřování nevěnují zdaleka tolik času a energie jako na ty, jež spáchají Arabové. Většinou však útoky probíhají „jen“ formou vandalismu a neumírají při nich lidé.

Tentokrát si však pachatelé, kteří s nejvyšší pravděpodobností pocházeli právě z komunity izraelských osadníků, nebrali servítky. Při jejich žhářském útoku zahynul osmnáctiměsíční chlapeček a zbytek rodiny utrpěl rozsáhlé popáleniny na 70–90 % těla. I když čelní představitelé Izraele tento útok rychle a ostře odsoudili a zároveň slíbili řádné vyšetření případu, nepodařilo se jim uklidnit palestinské Araby, kterým se současným stavem dochází trpělivost.

Za poslední tři roky hořelo 9 domů

„Nemáme žádnou ochranu,“ postěžoval si podle serveru Yahoo News Abdel Halím Dawabšeh, učitel z vesnice Kfar Duma, kde útok proběhl. Abdel náleží ke stejnému klanu jako rodina, která se stala obětí útoku. „Osadníci zapalovali mešity, auta, stromy, napadali lidi v naší vesnici i v okolí, ale nic se jim nestalo,“ dodal.

Přestože je tento popis opět nepochybně zabarvený emocemi, nelze popřít, že Izrael nemá útoky mladých radikálů z komunity osadníků na Západním břehu zcela pod kontrolou. „Současná politika vytváří beztrestnost pro nenávistné zločiny a povzbuzuje útočníky k tomu, aby v takovém jednání nadále pokračovali, což potom vede k útokům jako je ten z pátečního rána,“ uvedla ve svém prohlášení na adresu útoku izraelská lidskoprávní organizace Be-celem.

Organizace dále uvedla, že během uplynulých tří let izraelští civilisté na Západním břehu podpálili devět palestinských domů a jedno taxi, přičemž z těchto útoků nebyl nikdo obviněn. Nezisková organizace Be-celem přitom není nijak protiizraelsky zaměřená a stejnou měrou odsuzuje i porušování lidských práv palestinskou samosprávou. Dalších (nežhářských) útoků je potom mnohonásobně víc. Jen v letošním roce jich podle OSN izraelští osadníci spáchali více než 120.

To, že páteční útok je jen důsledek dlouhodobé politiky Izraele, koneckonců přiznal i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Jihokorejský diplomat prostřednictvím mluvčí sdělil, že „opakovaná selhání efektivně řešit beztrestnost za opakované činy násilí ze strany osadníků vedly k dalšímu hrůznému incidentu, který zahrnoval úmrtí nevinného života“. Dodal, že „to musí přestat“.

‚Máme co do činění s židovským terorem‘

Představitelé izraelské vlády i ozbrojených složek útok odsoudili s tím, že terorismus v jakékoliv formě je nepřípustný. Od útoku se distancovali i zastupitelé osadníků v izraelském parlamentu. Server Yahoo News ovšem upozorňuje na to, že „osadnická lobby“ má v Izraeli velký vliv, protože osadníci bývají vnímání jako potomci židovských pionýrů, jež v průběhu 20. století osídlovali území Palestiny a vytvořili tak předpoklady pro vznik státu Izrael. „Máme co do činění s židovským terorem, jaký jsme dlouho neviděli,“ řekl k současnému stavu šéf izraelské opozice Jicchak Herzog s dovětkem, že „tento fenomén je třeba vykořenit“.

Páteční útok představoval pro Palestince příslovečnou poslední kapku a na dva tisíce z nich se střetlo s bezpečnostními složkami Izraele poblíž města Hebron. Další demonstrace se rozhořely v dalších městech a v Pásmu Gazy.

Západní břeh Jordánu je Izraelem okupován od takzvané šestidenní války v roce 1967, kdy ho Izrael odebral Jordánsku. Od té doby sem proudí židovští osadníci, kteří území osidlují. Dosud zde založili přes dvě stě osad. Proti jejich přílivu se však vymezují palestinští Arabové. Často tak mezi izraelskými osadníky a Palestinci dochází ke střetům. Z pohledu mezinárodní politiky je území považováno za součást stále vznikajícího státu Palestina.

Čtěte také: Za házení kamení až 20 let vězení. Izrael má nový zákon

Izraelské komando zabilo syrského generála, odhalil Snowden

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články