9 Rozhovor s autory světelné show

V noci tajně promítali na Hrad: ‚Policisté projektor nenašli, tak odešli‘

OBRAZEM

Témata: , , ,

Kdo v noci na středu promítal na Pražský hrad hesla jako Pravda a láska, Panda$$​ nebo Free Tibet? Redakci deníku ECHO24.cz se podařilo spojit se skupinou lidí, kteří mají tuto projekci na svědomí. Přáli si zůstat v anonymitě, ale pro online deník popsali pozadí celé akce.

Nejen pompézní vítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, ale také posilování obchodních vazeb mezi Čínou a Českou republikou pohoršilo skupinu kamarádů. Osm lidí se rozhodlo dát nesouhlas najevo netradičním způsobem a na fasádě Ústavu šlechtičen, který je součástí Pražského hradu, uspořádali v noci na středu tematickou světelnou show.

Jednalo se o spontánní nápad, takže na přípravu jim nezbývalo moc času. „Rozhodli jsme se v úterý odpoledne, spíš v podvečer. Měli jsme na to pět hodin,“ popsala pro ECHO24.cz jedna z aktivistů. Zároveň zdůraznila, že se nejedná o politické uskupení.

Jako stanoviště pro promítání si zvolili místo na Malé Straně poblíž Karlova mostu. „Přesné místo raději nebudu specifikovat,“ uvedla mladá žena. Za tmy pak začali promítat osm hesel. Střídala se Pravda a láska, Free Tibet, Free Taiwan, CZ for Sale, Prezident na prodej, Panda$$, obrázek pandy a obrázek dvou prstů ve tvaru písmena V.

Čtěte také: Kritici Číny promítali na Hrad texty ‚Pravda a láska‘ a ‚Free Tibet‘

Aktivistka přiznala, že obavy z odhalení měli, ale od protestní akce je to neodradilo. „Pak jsme si řekli, že autocenzura je silná věc. Víme, že se asi jedná o přestupek. Není možné jen tak něco promítat,“ dodala. Zároveň uvedla, že pro všechny případy kontaktovali právníka, který byl připravený u telefonu. „Na právní analýzu ale nebyl čas,“ řekla.

Podle jejích slov policisté objevili místo, odkud promítali. Neobjevili ale nic dalšího. „Projektor byl schovaný, nenašli ho,“ uvedla. „Několik lidí legitimovali. Pak zase odešli,“ dodala.

„Chtěli jsme dát najevo, že není všechno jenom o obchodu a o penězích. Hodnoty by neměly být podřazené, řekla aktivistka pro deník ECHO24.cz.

Policie se jejich protestní akcí nakonec zabývat nebude. Vyšetřovatelé došli k závěru, že se nejedná o protiprávní jednání, informovala Česká televize. Stejně tak věc nebude řešit ani Pražský hrad. „Vzhledem k tomu, jaké jsou reakce veřejnosti, tak jde o věc zcela marginální, to znamená Kancelář prezidenta republiky toto nebude nikterak řešit,“ řekl již dříve prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček pro ČTK.

Návštěva čínského prezidenta trvala od pondělí do středečního odpoledne. Provázela ji přísná bezpečnostní opatření a demonstrace proti lidskoprávní politice Číny. Na postup policie si stěžovali někteří čeští aktivisté. Podle nich policisté zasahovali spíš proti nim, ne proti agresivnějším čínským účastníkům.

Čtěte také: Vyvěsil vlajku Tibetu na Petříně. Policisti ho odvedli v poutech