V Řecku je 80 000 uprchlíků. Vláda varuje před nepokoji v táborech

Více uprchlíků než v Itálii

V Řecku je 80 000 uprchlíků. Vláda varuje před nepokoji v táborechAKTUALIZOVÁNO
Uprchlíci, kteří se právě vylodili na řeckém ostrově Lesbos letos v červnu. Foto: FOTO: Repro YouTube/unhcrgreece
1
Svět

Echo24

Agentura OSN pro uprchlíky varovala před dalším dopadem nynější řecké krize. Pokud řeckým bankám dojde hotovost, bude problém zajistit základní potřeby pro uprchlíky na řeckých ostrovech. Imigrantů přitom jen v uplynulém týdnu dorazilo do Řecka na devět tisíc.

„Současná prekérní finanční situace znamená, že pokud nebudeme mít přímý přístup k hotovosti, mohlo by to ohrozit naše programy. Našim dodavatelům totiž platíme z našich řeckých účtů. Na hotovosti jsme velmi závislí,“ řekla britskému listu The Guardian Laura Padoanová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Řecká vláda tento týden varovala, že v uprchlických táborech by mohlo kvůli jídlu docházet k nepokojům. „Uprchlíci ztrácejí trpělivost, lidé jsou frustrovaní. Je tam mnoho napětí,“ řekla Padoanová.

Do Řecka letos podle OSN dorazilo přes Turecko asi 80 000 uprchlíků, čímž země předstihla v počtu imigrantů i Itálii. Podle Padoanové se může stát, že v případě kolapsu řeckého bankovního systému nebude mít OSN pro běžence ani takové základní věci, jako jsou lahve s vodou nebo matrace, neboť OSN platí svým řeckým dodavatelům v hotovosti.

Uprchlické tábory zřízené řeckou vládou jsou podle The Guardian přeplněné. Například na ostrově Lesbos se v jednom zařízení tísní na 5000 běženců, kteří pocházejí především ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Vedení některých táborů už podle deníku nedokázalo zaplatit dodavatelům a v jednom zařízení tak základní potraviny poskytla uprchlíkům armáda.

Na Lesbosu se uprchlíci už vzbouřili. Chtěli lepší podmínky

Právě na ostrově Lesbos se v polovině června uprchlíci vzbouřili a žádali lepší podmínky v táborech. Žádali také urychlené vyřizování azylové registrace a zajištění bezpečnosti. Bezprostřední příčinou nepokojů byl incident Syřanů a Iráčanů s afghánskými imigranty v jednom z uprchlických táborů. Proti násilnostem zakročila řecká policie, která začala bez rozlišení všechny přistěhovalce bít. Tři lidé byli podle řeckých lékařů ošetřeni v nemocnici.

Na protest proti policejnímu násilí několik set lidí pochodovalo do města Mytilini, které je na ostrově Lesbos hlavním přístavem. Životní podmínky jsou podle syrských a iráckých demonstrantů neúnosné, v táborech není zavedena elektřina a chybí základní hygienické vybavení. „Není to tábor, je to neštěstí,“ stěžoval si jeden z nich.

Čtěte také: 15 000 jen za červen. Lesbos nezvládá nápor uprchlíků

Řecko rozhodlo. A řeklo Evropě NE, 61 % hlasů