Řecko rozhodlo. A řeklo Evropě NE, 61 % hlasů

Referendum rozhodlo

Řecko rozhodlo. A řeklo Evropě NE, 61 % hlasůSLEDOVALI JSME ON-LINE 4
Svět
Echo24
Sdílet:

V Řecku skončilo referendum o podmínkách mezinárodních věřitelů pro poskytnutí další finanční pomoci této silně zadlužené zemi. Vláda premiéra Alexise Tsiprase lidem doporučila, aby návrh zahrnující tvrdá úsporná opatření odmítli, opozice naopak obyvatele vyzývá, aby jej přijali. A vláda slaví velké vítězství: pro NE, jak si přála, hlasovalo 61 % lidí.

 

ŘecKÉ REFERENDUM SLEDUJEME On-line

02.11 Sečteny všechny hlasy. Konečné výsledky: NE – 61,31 %, ANO – 38,69 %. Účast byla 62,50 %.

00.05 Český premiér Sobotka: „Chápu odhodlání (francouzského) prezidenta (Françoise) Hollanda a (německé) kancléřky (Angely) Merkelové, ale myslím, že je téměř nemožné držet Řeky v eurozóně proti jejich vůli.“

23.35 Předseda Evropské rady Donald Tusk svolal na úterní večer summit zemí eurozóny.

 

23.30 „Euro nebyl jen měnový projekt, ale i hospodářský. Proto Řecko v eurozóně nikdy být nemělo,“ uvedl český ministr financí Andrej Babiš.

23.28 Sečteno 92 % hlasů. NE – 61,35 %, ANO – 38,65 %

23.23 Velmi ostře se vyjádřila polská premiérka Ewa Kopaczová: Řecké NE znamená, že „Řekové se dnes stali obětí party populistů“. A dodala: „Pokud se tyto výsledky potvrdí, je jen jediná cesta, kterou se má Řecko vydat – opustit eurozónu.“

23.15 Grexit, čili odchod Řecka z eurozóny, se nyní zdá jako realistický scénář. Na svém twitterovém účtu to dnes napsal slovenský ministr financí Peter Kažimír. Opírá se o průběžné výsledky referenda, v němž občané Řecka poměrně výraznou většinou odmítli dohodu s věřiteli. „Noční můra ‚euro-architektů‘, že by některá země mohla ten klub opustit, se zdá jako realistický scénář, když Řecko volilo ‚ne‘,“ napsal Kažimír. „Odmítnutí reforem v Řecku nemůže znamenat, že dostanou peníze snáze,“ dodal.

23.12 Premiér Tsipras poděkoval všem, kteří volili, bez ohledu, jak volili. „Dnes večer jsme všichni jednotni.“

 

 

22.37 Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande svolávají na úterý summit eurozóny, informují zahraniční agentury.

22.21 Na burzách v Asii se začalo obchodovat a jednotná evropská měna euro hned v úvodu prudce oslabila. Podle analytiků tak reaguje na průběžné výsledky referenda v Řecku, kde voliči zřejmě většinou hlasů odmítli dohodu se zahraničními věřiteli. K dolaru euro ztrácelo 1,4 procenta na 1,0955 USD, k japonskému jenu pak 2,1 procenta na 133,50 JPY.

22.03 Sečteno 72 % hlasů. NE – 61,56 %, ANO – 38,44 %

21.52 Německý vicekancléř Sigmar Gabriel prohlásil, že „Tsipras zničil poslední most mezi Evropou a Řeckem, který mohl vést ke kompromisu“.

 

 

21.36 Podle liberální frakce v Evropském parlamentu je nyní „na řeckém premiéru Tsiprasovi, aby dokázal, že skutečně chce zůstat v eurozóně“. Podle předsedy frakce Guye Verhofstadta Tsipras „musí navrhnout věrohodný program reforem a splátek. Pokud to udělá, měli by mu evropští představitelé dát novou šanci“. Podle Verhofstadta „Tsipras vyhrál referendum doma, ale ztratil důvěryhodnost ve zbytku Evropy“.

21.02 Sečteno přes polovinu hlasů. Vítězí jasně NE s 61,2 procenta hlasů, pro ANO bylo 38,8 procenta.

20.55 Ministři financí zemí eurozóny, takzvaná euroskupina, nemají v plánu svolat na pondělí mimořádnou schůzku k Řecku. Řekl to dnes zdroj agentury Reuters v Bruselu. Podle něj není o čem jednat, protože ministři nevědí, jaký postoj řecká vláda po referendu zaujme. Více čtěte zde.

20.39 Centrum řecké metropole Atén zaplavily večer tisíce lidí, kteří v referendu odmítli dohodu se zahraničními věřiteli, tedy i s eurozónou. Jásající davy začaly zaplňovat tradiční shromaždiště demonstrací – náměstí Syntagma pod budovou řeckého parlamentu. Tam v koncertní atmosféře demonstrovali odpůrci dohody s věřiteli i v pátek večer, kdy se jich sešlo kolem 30 000.

 

 

20.31 Sečteno již 40 % hlasů. Rozdíl 61:39 pro NE. Online můžete sledovat sčítání zde.

20.21 Odpůrci návrhů mezinárodních věřitelů evidentně výrazně v referendu vyhráli. Vyplývá to z oficiálního odhadu řeckého ministerstva vnitra, podle něhož pro NE hlasovalo 61 % Řeků, pro ANO 39 %. Tento rozdíl je výrazně vyšší, než ukazovaly předvolební průzkumy. Takovýto výsledek je velkou výhrou pro premiéra Alexise Tsiprase. Zatím bylo sečteno 28 procent hlasů, pro NE je nyní 60,6 procenta.

19.48 Po sečtení skoro 18,5 procenta hlasů se proti podmínkám věřitelů vyslovilo 60,4 procenta voličů. Vyplývá to z údajů řeckého ministerstva vnitra, podle kterého se hlasování zúčastnilo přes 56 procent oprávněných voličů.

„S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu,“ reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj návrh předložený mezinárodním věřitelům a své postavení. „Opravdové vyjednávání musí začít dnes v noci,“ dodal Sakellaridis.

19.45 Řecko dosáhne dohody s věřiteli do 20. července, do kdy musí splatit Evropské centrální bance dluh 3,5 miliardy eur, řekl státní ministr a hlavní poradce řeckého premiéra Nikos Pappas. Podle řeckých médií se v pondělí rovněž v Bruselu sejdou technické týmy ministrů financí eurozóny.

19.35 Je spočítáno 10 % hlasů, NE – 59,8 %, ANO – 40,1 %

19.03 Řecký ministr financí Janis Varufakis se chce ještě během dnešního večera setkat s šéfy tamních bank. Agentuře Reuters to řekl zástupce ministerstva.

18.58 Mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis řekl v řecké televizi, že je zapotřebí dosáhnout dohody s věřiteli co nejrychleji, i do 48 hodin. Bez dohody si je jen těžké představit, jak by mohla Evropská centrální banka napumpovat další peníze do řeckých bank, aby se mohly opět otevřít, poznamenal The Guardian.

18.57 Europoslanec za SYRIZU Dimitris Papadimulis řekl po vyhlášení prvních průzkumů dnešního referenda, že „Řekové ukázali, že chtějí zůstat v Evropě jako rovnocenní členové, ne jako dluhová kolonie“.

18.36 Francouzský prezident Hollande a německá kancléřka Merkelová se sejdou v pondělí večer v Paříži a budou jednat o důsledcích řeckého referenda. Vyplývá to z dnešního prohlášení Elysejského paláce.

18.32 Řecká média odhadla volební účast na 65 procent. To by bylo mnohem méně, než se původně předpokládalo. Očekávala se účast 80-90 % hlasujících.

18.29 Všechna média ale připomínají, že výsledky průzkumů provedených během dneška telefonicky jsou v rámci statistické chyby a je potřeba počkat na aspoň částečné oficiální výsledky.

18.16 Vítězství NE naznačují i další exit polly a průzkumy. Na výsledku, byť těsném, se shoduje všech sedm agentur, které se hlasujících dotazovaly. 

 

 

18.11 Řecká TV zveřejnila exit poll: pod něj Řekové hlasovali NE (51,5 %), pro ANO bylo 49,1 %. Výsledek bude tedy velmi těsný.

18.05 Průzkum veřejného mínění (nikoliv exit poll), který provedla agentura MRB lehce favorizuje výsledek NE. K odpovědi ANO se klonilo 46-51 % dotázaných, k volbě NE 49-54 %.

18.00 Referendum v Řecku skončilo. Výsledky se očekávají po 20. hodině. Řecko a Evropa tak bude minimálně dvě hodiny trnout.

17.34 Podle švýcarského listu Neue Zürcher am Sonntag Zeitung Řecko plánuje nabídnout daňovou amnestii všem Řekům, kteří mají kvůli daním peníze na kontech ve švýcarských bankách. Vláda hodlá nabídnout těmto lidem, že se vyhnou trestnímu stíhání, pokud zaplatí normální daň 21 procent z nepřiznaných příjmů, napsal list s odvoláním na „dobře informované zdroje“.

16.43 Jakmile budou známy výsledky referenda, začnou telefonicky jednat francouzský prezident François Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a další vysocí představitelé EU. Napsal to francouzský nedělník Le Journal du dimance.

16.25 Řecký ministr financí Janis Varufakis se sejde po vyhlášení výsledků dnešního referenda s vedením řecké centrální banky, tvrdí ekonomický reportér BBC Robert Peston.

14.44 Podle některých lidí je dosavadní volební účast v referendu nízká, a to i navzdory velké publicitě, kterou má hlasování v médiích. Nejméně půl milionu Řeků nemůže hlasovat, protože žijí v zahraničí, ledaže by se vrátili zpátky do své rodné země a do místa, kde jsou jako voliči registrovaní, uvedl deník The Guardian.

14.06 Šéf německé centrální banky Jens Weidmann prý varoval vládu Angely Merkelové, že odchod Řecka z eurozóny by způsobil v německém rozpočtu díru v řádech miliard eur, napsal dnes německý deník Handelsblatt.​

13.29 Podle bývalého řeckého premiéra Jorgose Papandrea je pro Řecko lepší, jestliže chce opravdu zavádět reformy, aby zůstalo v eurozóně. „Kvůli velkým změnám má strategický význam zůstat ve tvrdém jádru eurozóny, aby tyto změny mohly být uskutečněny co nejefektivnějším způsobem,“ uvedl Papandreu poté, co odhlasoval. „Vyjednávání není kostkou v ruce vlády ve složité pozici. Je to každodenní, kontinuální, systematické jednání s cílem, aby byl řecký hlas vyslyšen,“ dodal.

12.51 Janis Aliapulios pro Roklen24 upozorňuje, že v Řecku je povinná volební účast. Bráno důsledně by tedy měli volit všichni, kdo mají volební právo. „Ve skutečnosti ale nikdo účast u voleb či referenda nepostihuje. Účast ale očekávám velkou, s ohledem na zásadní hlasování by mohla dosáhnout 80 až 90 procent,“ říká pro Roklen24 hlavní editor rádia ZET, který se situaci v Řecku dlouhodobě věnuje.

12.45 Podle italského premiéra Mattea Renziho je „jasné“, že vyjednávání týkající se řecké krize by měla od pondělí pokračovat. „Když vidíte důchodce, jak pláče před bankoum nebo lidi, jak stojí ve frontách před bankomaty, uvědomíte si, že země tak důležitá jako Řecko by neměla takto skončit,“ řekl Renzi římskému deníku Il Messaggero.
12.02 Analytici se shodují, že hlasování může být velmi výrazně ovlivněno a nakonec i otočeno tím, jak budou volit mladí lidé. „Hodně to závisí na účasti mladých voličů,“ citoval britský deník The Guardian politického komentátora Aristidese Hatzise. „Průzkumy ukazují, že obrovská většina, okolo 80 procent, mladých bude hlasovat Ne,“ dodal. Nezaměstnanost mezi lidmi mladšími 25 let nyní přesáhla 55 procent. Analytici se shodují, že hlasování může být velmi výrazně ovlivněno a nakonec i otočeno tím, jak budou volit mladí lidé. „Hodně to závisí na účasti mladých voličů,“ citoval britský deník The Guardian politického komentátora Aristidese Hatzise. „Průzkumy ukazují, že obrovská většina, okolo 80 procent, mladých bude hlasovat Ne,“ dodal. Nezaměstnanost mezi lidmi mladšími 25 let nyní přesáhla 55 procent.
11.21 Své NE již do urny hodil i řecký ministr financí Janis Varufakis.
10.37  Řecká televizní stanice Skai informuje o tom, většina bankomatů v zemi již nemá žádné bankovky v hodnotě 20 eur. Řekové mohou nyní vybírat jen 60 eur denně, kvůli nedostatku bankovek ale často získají jen 50 eur.
 
10.31 Ráno nebyla v referendu příliš velká účast, většina Řeků je v neděli tradičně v tuto dobu v kostele. Teprve teď se postupně přesouvají do volebních místností, řekl pro Roklen24 Janis Aliapulios, hlavní editor rádia ZET, který se situací v Řecku dlouhodobě zabývá.
10.21 Podle předsedy Evropského parlamentu bude Řecko v případě vítězství tábora odmítajícího podmínky věřitelů muset zavést novou měnu. „ Bude mít Řecko po referendu i nadále euro? Právě o tom je tento případ. Jestliže ale řeknou Ne, budou muset po referendu představit novou měnu, protože euro tam jako platební prostředek není k dispozici,“ uvedl Martin Schulz v rozhovoru s německým rozhlasem. „ V okamžiku, kdy někdo zavede novou měnu, opouští eurozónu. Právě toto všechno mě naplňuje nadějí, že lidé nebudou hlasovat Ne,“ dodal.
10.19 Řecké bezpečnostní složky údajně vypracovaly tajný plán, podle kterého by vedle policie mohla v ulicích měst zasahovat i armáda v případě, že by po dnešním referendu došlo k nějakým vážným a dlouhotrvajícím nepokojům. O plánu s krycím názvem Nemesis informoval britský deník The Sunday Times. Rozmístění armády v ulicích je v Řecku mimořádně citlivé téma vzhledem k tomu, že země má již z minulosti zkušenost s vojenskými převraty.
10.14 „ Je možné ignorovat vůli jedné vlády, vůli lidu ale ignorovat nelze,“ řekl řecký premiér Tsipras po odevzdání hlasovacího lísku v referendu, do kterého nabádal občany k hlasování „NE“, tedy proti podmínkám věřitelů.
10.08 Ač vyhrocená kampaň před referendem byla hlavně o tom, jestli bude Řecko o nadále součástí eurozóny (potažmo EU), ve skutečnosti oba hlavní tábory v zemi chtějí pokračování obého. Jen málokdo v Řecku chce odchod země z EU či eurozóny, ať už souhlasí se Syrizou, nebo je proti ní, řekl pro Roklen24 hlavní editor rádia ZET Janis Aliapulios, který situaci v Řecku dlouhodobě sleduje. Otázku v referendu považuje za složitě formulovanou.
10.02 Podle profesora Stathise Kalyvase z Yaleovy univerzity čekají řeckou vládu znepokojující výzvy bez ohledu na to, jak referendum dopadne. V případě, že zvítězí tábor Ne, řecký kabinet bude čelit odmítnutí ze strany dalších zemí eurozóny ohledně vyjednání lepší dohody, protože bude panovat nedůvěra k premiéru Tsiprasovi. V případě, že zvítězí tábor Ano, bude to zase znamenat změnu vlády. Ta se pak bude snažit vyjednat lepší dohodu.
9.56 Odvolili řecký premiér Tsipras i lídr opozice Nová demokracie, Antonis Samaras. „ Dnes Řekové rozhodují o osudu naší země,“ uvedl opoziční vůdce a bývalý premiér Antonis Samaras poté, co v referendu odhlasoval. „ Hlasujeme Ano pro Řecko, hlasujeme Ano pro Evropu,“ dodal.
7.35 Polsko je připraveno zasáhnout na zlotém kvůli Řecku. Polské ministerstvo financí je spolu s centrální bankou připraveno intervenovat na devizovém trhu v případě, že výsledek řeckého referenda povede k nadměrnému oslabení polského zlotého. Uvedl to podle agentury PAP polský ministr financí Mateusz Szczurek. „Máme rozsáhlé devizové rezervy, a to jak na straně vlády, tak na straně centrální banky,“ řekl ministr. „Pokud by tedy zlotý nadměrně oslabil, jsme já i guvernér (centrální banky Marek) Belka v případě potřeby připraveni intervenovat,“ dodal.
6.15 Řecký ministr financí Janis Varufakis v sobotu obvinil mezinárodní věřitele z terorismu, kterého se podle něj dopouštějí tím, že mezi obyvateli Řecka zasévají strach. Dodal, že je připraven odstoupit, pokud voliči doporučení vlády neuposlechnou. Více čtěte:  Varufakis: Věřitelé páchají v Řecku terorismus

Varufakis tvrdí, že v případě odmítnutí návrhu budou muset věřitelé Aténám okamžitě poskytnout příznivější podmínky. Podle některých vysokých činitelů eurozóny je však takováto představa naprosto falešná, píše agentura Reuters. Napětí v Řecku tento týden vzrostlo poté, co byla vláda nucena uzavřít banky a omezit výběry z bankomatů.

Čtěte také: V Řecku mají odvahu ke skoku bohužel jen blázni

Představitelé některých evropských zemí referendum označují za hlasování o setrvání Řecka v eurozóně, která nyní kvůli vývoji v Řecku čelí největší krizi od svého vzniku před 15 lety. Podle některých hlasů je ve hře dokonce i setrvání Řecka v Evropské unii.

Čtěte také: Co se chce od Řeků: musíte žít jako Češi

Průzkumy veřejného mínění před referendem naznačovaly, že počet voličů, kteří se chystají návrhy věřitelů podpořit, je prakticky vyrovnaný s počtem těch, kteří je chtějí odmítnout.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články