Amerika v Thukydidově pasti. Přiblížili jsme se válce s Čínou?
ESEJ VÁCLAVA CÍLKA
Thukydides byl řecký vojevůdce, který nám v 5. století před naší érou zanechal jedno z klíčových děl evropské civilizace, knihu o peloponéské válce. Dodnes jde o jeden ze základních studijních textů univerzit a vojenských akademií zabývajících se praktickou psychologií mezinárodních vztahů. Druhá z postav tohoto příběhu je Graham Allison, dnes čtyřiaosmdesátiletý profesor ze škol, jako je Harvard, a dlouhou dobu jeden z hlavních analytiků amerického ministerstva obrany. Patří mezi nejslavnější žáky Henryho Kissingera a svými přednáškami ovlivnil mnoho amerických generálů včetně svého kolegy Davida Petraeuse, bývalého ředitele CIA.
Zhruba před deseti lety začal Allison rozpracovávat koncepci Thukydidovy pasti, což je situace, kdy velmoc, která byla dlouhou dobu na prvním místě, začíná být předháněna nějakou jinou velmocí a přitom ztrácí svůj vliv. Allison zpracoval celkem šestnáct historických příkladů, které se týkají výměny mocenských pozic podobné klasickému soupeření řeckých států Sparty a Athén, a dovodil, že ve dvanácti případech tato situace skončila válkou. Tady je namístě říct, že jednoznačně určit příčinu velkých konfliktů je velice obtížné, protože obvykle sestávají z řady dlouhodobě působících příčin a procesů. Takže na jednu stranu mohou Allisonovu koncepci kritizovat jako příliš zjednodušující model někteří historici, na druhou stranu jí věří část ministerstva obrany a CIA.
A nejenom to. V roce 2015 na summitu prezidentů Baracka Obamy a Si Ťin-pchinga proběhla poměrně detailní diskuse na téma Thukydidova past, v níž americký prezident vyjádřil naději, že i přes vzrůstající napětí jsou oba státy schopné se domluvit, a čínský prezident odpovídal, že strategické chyby zahánějí státy do vojenských pastí. Allison to opatrně komentuje slovy, že válka doopravdy není nevyhnutelná, ale hned dodává, že bylo možné vyhnout se i třicetiletému konfliktu mezi Spartou a Athénami.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.