Foltýna řeší Vojenská policie kvůli Rajchlovu podnětu ohledně služby v ukrajinské armádě
VOJENSKÁ POLICIE
Vojenská policie se zabývá podnětem podaným na koordinátora strategické komunikace na úřadu vlády Otakara Foltýna. Protivládní aktivista a šéf strany PRO Jindřich Rajchl na něj podal trestní oznámení, v němž uvádí, že důstojník sloužil v ukrajinské armádě. To Foltýn jednoznačně odmítá a dodává, že na Ukrajině byl, ale že by se účastnil bojů, je „úplná fantasmagorie“.
Na Racjchlův podnět upozornil deník Blesk. Rajchl Foltýna podle listu nařkl ze služby v cizím vojsku kvůli tomu, že sdílel v listopadu 2023 na Facebooku video, kde je ve Vuhledaru na Donbasu. „Prý chce někdo vyšetřovat české patrioty, kteří prý byli na Ukrajině. Nevím, kde kdo byl či nebyl. Ale já tam byl, tak prosím zařadit na seznam vyšetřovaných,“ napsal v příspěvku. Ve videu pózuje vedle ukrajinských vojáků se samopaly a v ruce drží českou vlajku potřísněnou krví.
„Chtěli jsme ukázat, že Češi mají být v čele podpory Ukrajiny, protože my s ruskou agresí máme svoji zkušenost,“ vysvětlil tehdy Foltýn symboliku s tím, že krev patří obětem sovětské okupace Československa ze srpna 1968. Rajch podle deníku Foltýnovu výzvu vzal vážně.
ESEJ MACIEJE RUCZAJE: Demokracie výjimečného stavu
„Jednalo se o příspěvek, kde se pan Foltýn kasá tím, že také byl na Ukrajině a že se dobrovolně hlásí ke stíhání,“ řekl advokát a organizátor protivládních protestů Blesku. Podle něj právník Foltýnova kalibru musí vědět, že samotný pobyt na Ukrajině není trestný. „Pokud aktivně žádá o to, aby byl též vyšetřován, tak by musel bez příslušného povolení sloužit v cizím vojsku, neboť jinak by nebyl důvod jej stíhat,“ odůvodnil Rajchl.
„Mně jde nyní o to, abychom zjistili, zda pan Foltýn skutečně spáchal trestný čin, či zda je jen pozér, jenž se tam byl vyfotit pro vlastní PR kampaň a u svých sledujících se chtěl pouze sebeprezentovat coby válečný hrdina, ač na Ukrajině vůbec nebojoval,“ řekl Rajchl. „Jsem přesvědčen, že druhá varianta je výrazně blíže k pravdě a že pan Foltýn je jen lhář a demagog hrající si na tvrdého hocha,“ dodal s tím, že odpověď policie má všechno definitivně objasnit.
Foltýn Blesku řekl, že jde na první pohled o snahu „radikálního politika zneužívajícího trestní řízení pro politickou sebeprezentaci“. „Ani já, ani nikdo jiný nikdy netvrdil, že bych na Ukrajině bojoval. Na rozdíl od českých dobrovolníků s povolením prezidenta,“ dodal s tím, že ví, že Češi v aktivní vojenské službě nesmí na Ukrajině bojovat.
ROZHOVOR: Kampaň SPOLU připomíná časy minulé. Kdo není s nimi, je Putinův troll. Motoristi mohou být českými
„Ve Vuhledaru jsem v roce 2023 skutečně byl, ale není na tom vůbec nic špatně. Byla to veřejně prezentovaná cesta s českou vlajkou pokrytou krví Čechů bránících 21. srpna 1968 budovu Rozhlasu. Koneckonců to video koluje od loňského roku a zveřejnil jsem ho sám,“ řekl Foltýn.
Dodal, že nechápe, proč se podnět řeší, když není žádná indicie, že by cokoliv porušil. „Samozřejmě natáčeli jsme v dostřelu okupantů a jsou kolem mě lidé se zbraněmi, ale já žádnou nemám. Odvozovat z čehokoliv, že bych se účastnil bojů, je úplná fantasmagorie,“ uvedl Foltýn. „(Rajchl) lže, že jsem se sám přiznal, že jsem tam sloužil. Ani na vteřinu jsem nikdy nesloužil v jiné složce než v ozbrojených silách ČR,“ dodal Foltýn, který pracuje pro vládu jako koordinátor strategické komunikace.