Češi pomáhají v Nepálu. Podívejte se

Češi pomáhají v Nepálu. Podívejte seFOTOGALERIE
Ve vesnicích poblíž osmého nejvyššího vrcholu světa Manaslu zemětřesení zcela zničilo 70 procent domů. Foto: Tým Člověka v tísni
19
Panorama
Echo24
Sdílet:

Tým Člověka v tísni v Nepálu dopravil plachty a lana na provizorní přístřeší stovkám rodin v odlehlých horských oblastech Lho a Chekampar na hranicích Nepálu s Tibetem. Ve vesnicích poblíž osmého nejvyššího vrcholu světa Manaslu zemětřesení zcela zničilo 70 procent domů, které jsou často postavené jen z hlíny, dřeva a kamení. V příštích dnech sem proto vrtulníky Světového potravinového programu (WFP) zamíří s dalšími stovkami plachet, nářadí nebo dek Člověka v tísni.

V nejvíce poničených oblastech Gorka a Sinpalčuk Člověk v tísni už rozdal plachty 5000 rodinám, v nejbližších dnech dostane materiál na provizorní přístřeší dalších 7000 domácností. „Dalších 500 rodin dostalo balíčky s potravinovou pomocí, ve kterých byla rýže, luštěniny, olej nebo sůl. Lidé dostanou také deky nebo matrace,“ vypočítává pomoc koordinátorka humanitární pomoci v Nepálu Denisa Bultasová.

Jak pomoci?
Přispějte přímo na konto sbírky SOS NEPÁL 54333345/0300
Můžete také poslat SMS ve tvaru DMS NEPAL na číslo 87777

Člověk v tísni vyslal do himalájské oblasti Lho vrtulníkem terénního koordinátora, který zjišťoval potřeby v jednotlivých horských vesnicích, další člen týmu působí v Chekamparu.

„Lidé vysoko v horách jsou na drsný život zvyklí a jsou velmi soběstační, ale největším problémem pro ně je, že zemětřesení a následné otřesy poničily jejich domy, školy a zásobárny jídla a úrody. Zemětřesení také zničilo mosty a způsobilo sesuvy půdy, které je odřízly od tradičních trhů, kde dokupovali potraviny a další zásoby,“ říká Denisa Bultasová.

Na pomoc Nepálu vybírá i Český rozhlas.

Lidé z oblasti Lho se tak například nedostanou na nejbližší trh do Arkhetu, který je vzdálený sedm dní pěšky. „V údolích Tsum a Nubri v Chekamparu je nádherná vysokohorská příroda, ale právě ta je teď místním lidem největší překážkou. Protože po zemětřeseních a následných otřesech je jediná stezka na nejbližší trh, kam to trvá šest dní pěšky, zasypaná sesuvy půdy,“ říká koordinátor humanitární pomoci Člověka v tísni Sudip Joshi.

„V příštích dnech dostanou lidé plachty na provizorní přístřeší, deky a další věci, aby se včas připravili na monzuny a zimu, která přijde hned po nich,“ říká Sudi Joshi. I lidé v oblasti Lho už dostali stovky plachet a pomoc k nim bude mířiti v dalších týdnech.

Nepál, který se jen pomalu vzpamatovává ze zemětřesení o síle 7,8 stupně z 25. dubna, mezitím minulé úterý zasáhlo další silné zemětřesení o síle 7,3 stupně, které napáchalo další škody a zkomplikovalo už tak složitou situaci s dopravou pomoci v některých oblastech. Silné otřesy zažil i tým Člověka v tísni, který distribuoval pomoc nedaleko epicentra zemětřesení. Podívejte se na video.

Při druhém zemětřesení zemřelo 148 lidí a počet obětí se tak vyšplhal na 8604 lidí, dalších 16 808 lidí je zraněných. Podle nepálských úřadů je 488 789 domů zcela zničených, dalších 267477 poničených.

Čtěte také: V Nepálu opět zabíjelo mohutné zemětřesení

Sdílet:

Hlavní zprávy