USA vypověděly 35 ruských diplomatů

Diplomatický úder

USA vypověděly 35 ruských diplomatůNOVÉ
Bílý dům. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

ly Echo24

USA vypověděly 35 ruských diplomatů. Podle informací agentury Reuters jde o odvetu za akce proti americkým diplomatům v Moskvě. Podle listu The New York Times jsou důvodem kyberútoky ze strany Moskvy. Prezident USA Barack Obama uvedl, že to byla „nezbytná a adekvátní odpověď na snahy poškodit zájmy USA“. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina označil nové postihy za nezákonné, šéf Kremlu se podle něho rozhodne o případných odvetných opatřeních.

Jedná se o dosud nejsilnější gesto Obamovy administrativy, která posílá jasný vzkaz do Ruska, píše The New York Times. Prezident Barack Obama vyhlásil vůči Rusku další sankce kvůli kyberútokům, které byly podle amerických zpravodajských služeb cíleny i na ovlivnění prezidentských voleb.

Vypovězeno bylo 35 diplomatů z ambasády ve Washingtonu, D.C. a konzulátu v San Franciscu. Došlo také k uzavření dvou ruských středisek v New Yorku a Marylandu, které měla údajně využívat ruská rozvědka. Podle agentury Reuters mají diplomaté a jejich rodiny 72 hodin na to, aby Spojené státy opustili, a do středisek mají zakázaný vstup. Podle Obamy americké úřady zároveň zveřejní technické informace o hackerských akcích řízených ruskými tajnými službami.

Podle listu The New York Times jde o pracovníky ruských tajných služeb, mezi nimiž jsou i čtyři řídící činitelé, kteří patrně přímo vedli útoky na počítače americké Demokratické strany. Nové americké sankce míří především na civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU, čtveřici vedoucích pracovníků GRU a tři společnosti, které této rozvědce poskytují hmotnou podporu. Podle informací Reuters by však mezi odcházejícími neměl být samotný ruský ambasador v USA Sergej Kislyak.

Nejsou to však jen kyberútoky, které Spojeným státům vadí. Američané si dlouhodobě stěžovali, že ruské bezpečnostní síly, ale i dopravní policie, opakovaně obtěžovaly americké diplomaty v Moskvě a znemožňovaly jim vykonávat svou práci. USA Rusy obviňují z „nediplomatického“ jednání.

Podle Obamy se jedná o „nezbytnou a adekvátní odpověď na snahy poškodit zájmy USA“. Vypovědění diplomatů je významným gestem i proto, že nově zvolený prezident Donald Trump nedávno několikrát zpochybnil, že za útoky stojí Rusové. Je otázkou, zda má možnost po inauguraci 20. ledna Obamovo rozhodnutí zvrátit.

BBC uvádí, že se nyní očekává, že Rusko Američanům gesto „vrátí“.

Čtěte také: Trump: Pravými viníky hackerských útoků jsou počítače