Praha prodala Tchajwan za pandu. Díky ANO, ČSSD i části ODS

Vyvěsí ještě někdy Praha vlajku Tibetu?

Praha prodala Tchajwan za pandu. Díky ANO, ČSSD i části ODSAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Možná trochu symbolicky 25. února, v den „Vítězného února 1948“, schválili pražští zastupitelé návrh formalizující vztahy Prahy a Pekingu na úroveň sesterských měst. V deklaraci se hlavní město mimo jiné zavazuje „nadále uznávat politiku jedné Číny, stejně jako uznává Taiwan jako nedílnou součást čínského území“. Návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) se setkal s ostrou kritikou zastupitelů z Trojkoalice nebo TOP 09, kteří mluvili o šílenosti, podpoře komunistického režimu nebo stavění se na stranu zla. Podle zastánců spolupráce by ale nedohoda znamenala, že pražská zoo zřejmě přijde o možnost získat vzácnou pandu velkou.

Spolupráce s Pekingem byla ve čtvrtek na magistrátu velkým tématem. Na spolupráci tlačili hlavně sociální demokraté a lidé z hnutí ANO, při hlasování se k nim přidala i část kolegů z ODS a KSČM. Debata před hlasováním ale byla velmi kritická. Zastupitelé primátorce Krnáčové mimo jiné vyčítali, že svým návrhem vtahuje Prahu do oblasti mezinárodních vztahů, kam nepatří.

„Toto je vlajka Tibetu, pokud ji neznáte. Kterou Praha a její městské části často vyvěšují. Pokud projde ten materiál, tak loni nebo předloni to bylo naposledy, kdy Praha tuto vlajku vyvěsila. Protože od dnešního dne se Praha nebude moci přiznat, že podporovala Tibet,“ prohlásil v diskuzi třeba šéf pražských zelených Ondřej Mirovský s tím, že buď můžeme před Čínou padnout obličejem do bahna, nebo se textu deklarace můžeme postavit.

Reakce TOP 09, která hlasovala proti: Historická hanba Prahy. Babiš, Fiala, Filip a Sobotka nesou odpovědnost

Většina kritiků po Krnáčové požadovala, aby z dokumentu úplně zmizel bod tři, který o jednotné Číně mluví. Opozice také upozorňovala, že zastupitelé jednají o materiálu, který přitom neschválila rada.

„My s tou smlouvou máme zásadní problém. Samozřejmě jde o ten bod tři. Možná ta smlouva byla napsána ale právě jen kvůli tomuto bodu. Pokud to schválíme, to nám to sesterství bude pěkně začínat, že? Vypadá to, že se Peking staví do pozice starší dominantní sestry, která s tou mladší nehodlá diskutovat,“ uvedl šéf zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

‚Jde o součást naší zahraniční politiky‘

Zastupitelé také mluvili o tom, že Praha nemůže povýšit podnikatelský přínos plynoucí z dohody nad lidský život a že ti, kteří pro návrh nakonec zvednou ruku, podporují komunistický režim a staví se na stranu zla.

Návrh ve čtvrtek hájil v podstatě jen místopředseda výboru pro cestovní ruch a zahraniční vztahy a náměstek z ministerstva zahraničí Lukáš Kaucký (ČSSD). Podle něj nejde o žádnou novinku.

„Ten text je přesná citace, která je integrální součástí české zahraniční politiky posledních 27 let. A bylo úplně jedno, jestli tu byla levicová, nebo pravicová vláda. Je to prostě součást zahraniční politiky. A to i v době, kdy byl ministrem zahraničí guru TOP 09 Karel Schwarzenberg. Je to i součást zahraniční politiky Německa, Francie nebo USA,“ bránil text deklarace diskuzí očividně rozčilený Kaucký.

Čtěte také: Přijde Praha o pandu? Radní odmítli sbližovat se s Čínou

Ten deníku ECHO24.cz už dříve řekl, že je na schválení dokumentu navázaná celá řada dalších dohod – mezi zoologickými zahradami (možnost přivést do Prahy pandu), nebo v oblasti sportu či cestovního ruchu. „Ta třetí část je tam z jednoho důvodu. Praha má z roku 2001 spolupráci s Tchaj-pej, tedy s hlavním městem Tchajwanu. To je ten důvod,“ doplnil Kaucký.

Sama Krnáčová se do diskuze téměř nezapojila. Pouze v závěrečném slově řekla zastupitelům, že se svět od roku 89 zásadně změnil, že není černobílý a že ona sama dohodu o spolupráci podporuje.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články