Masakr v Srebrenici byl podfuk, znělo Sněmovnou

RUSKÝ SEMINÁŘ v parlamentu

Masakr v Srebrenici byl podfuk, znělo Sněmovnou
Rakve v bosenské Srebrenici Foto: Foto: Wikipedia
1
Homepage
Sdílet:

Pod záštitou poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) ve středu proběhl v poslanecké sněmovně seminář k patnáctému výročí útoku NATO na tehdejší Jugoslávii. Pořadateli byly Pražskij expres, ruské noviny vycházející v Praze, a Českomoravský slovanský svaz.

Podle Foldyny, který byl hlavním řečníkem akce, Západ cíleně zničil bývalou Jugoslávii, protože jí vadil její ekonomický model. „Miloševič chtěl jít vlastní cestou, podobně jako chtěla jít vlastní cestou libyjská džamáhírie nebo Sýrie,“ hřímal Foldyna v nepříliš zaplněném sálu.

Sociální demokrat Foldyna dodal, že je třeba také otevřít diskuzi o masakru v Srebrenici, který se odehrál v roce 1995. „Srebrenica je velký mediální podfuk,“ dodal další přednášející Václav Dvořák, autor filmového dokumentu Uloupené Kosovo. Mezinárodní soudní dvůr při OSN přitom vyvraždění více než osmi tisíc bosenských Muslimů Srby označil za genocidu. Podle režiséra Dvořáka byla však řada obětí označených za Muslimy ve skutečnosti Srby. Filmař podle svých slov vychází z „neoficiálních internetových zdrojů“.

„Srebrenica je velký mediální podfuk,“ dodal další přednášející ve Sněmovně

Seminář nazvaný Mýty o Jugoslávii pořádaný ve Sněmovně ruskými novinami Pražskij expres podobně jako únorová akce Mýty o Rusku postupně přerostl v obhajobu ruské anexe Krymu. „To, co jsme dovolili kosovským Albáncům, nechceme dovolit Rusům,“ pohoršoval se Foldyna. „Mezi tím, co se stalo v Kosovu a tím, k čemu došlo na Krymu, je jeden rozdíl a tím je krymské referendum,“ dodal. Zcela při tom opomněl skutečnost, že Srbové před odtržením Kosova vraždili kosovské Albánce, z nichž bylo na půl milionů vyhnáno z domova. Krymští Ukrajinci se proti tamním Rusům žádného násilí nedopustili.

„Mluví se o tom, že referendum na Krymu proběhlo pod hlavněmi ruských pušek. Ale neviděl jsem, že by těmi puškami někdo na lidi jdoucí k referendu mířil,“ řekl další pozvaný řečník, politolog Vladimír Prorok, který nedávno působil i na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po něm vystoupil také dietolog a kritik bombardování Jugoslávie Rajko Doleček.

Ministr zahraničí a Foldynův stranický kolega Lubomír Zaorálek je tvrdým kritikem ruského postupu vůči Ukrajině. „Někdy to vypadá jako by bylo slyšet Johna McCaina a pak už jenom Zaorálka,“ rýpnul si do ministra Foldyna, když ho srovnal s protikremelským „jestřábem“, americkým senátorem.

Sdílet:

Hlavní zprávy

homepage