KLDR odpálila nevídaný druh rakety. Spojené státy zvažují odvetu
Nevídaná raketa, znal Pentagon
Severní Korea v úterý vyzkoušela nový druh rakety, jaký nebyl ještě zaznamenán. Střela byla odpálena z pohyblivé rampy, která byla poté opět stažena do depa. Mluvčí Pentagonu Jeff Davis vyjádřil ale přesvědčení, že i proti raketě dlouhého doletu tohoto typu se USA dokážou ubránit. Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haileyová na dnešním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN řekla, že Spojené státy jsou připraveny využít k odstrašení Severní Koreje od vývoje zakázaných zbraní všech svých kapacit, v případě potřeby i vojenských prostředků.
„Máme důvěru v naši obrannou kapacitu,“ upozornil Davis s tím, že severokorejské útočné možnosti jsou sice omezené, ale přece jen rostou. Připomněl, že americká armáda v květnovém testu úspěšně poprvé sestřelila mezikontinentální raketu obrannou střelou. „Od začátku jsme usilovali o rozvinutí této schopnosti, abychom byli vždy o krok vpředu,“ dodal mluvčí.
JUST IN: Missile launched by North Korea to be classified by US intel as a new type not seen before, officials say https://t.co/yWMVIV5UdC pic.twitter.com/uJm9H0hl5O
— CNN (@CNN) July 5, 2017
Čtěte také: Střela je dárek americkým bastardům ke Dni nezávislosti, vzkázal Kim
Davis připustil, že by se KLDR již mohlo podařit zasáhnout Aljašku. Pchjongjang je prý ještě hodně vzdálen tomu, aby takovou střelu byl s to vyzbrojit jadernou hlavicí.
— RT (@RT_com) July 5, 2017
- Korea’s 1st ICBM launch shown on state TV (VIDEO) https://t.co/udotcPB3iI pic.twitter.com/kk6QtgWV7A
Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím hovořil o severokorejské hrozbě a nutnosti prosadit realizaci rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které Pchjongjangu zakazují vývoj jaderných bomb a raket.
Čtěte také: Můžeme zasáhnout kohokoliv, tvrdí Kimův režim po zkoušce rakety
Trump také vyzval zbytek světa, aby přestal přijímat severokorejské detašované pracovníky a poskytovat Severní Koreji ekonomické nebo vojenské výhody.
Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
Spojené státy jsou připraveny využít k odstrašení Severní Koreje od vývoje zakázaných zbraní všech svých kapacit, v případě potřeby i vojenských prostředků, oznámila americká velvyslankyně v OSN Nikki Haileyová na dnešním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN. Ruský zástupce v OSN se ale vyslovil proti možnosti vojenských opatření. Nepřijatelná je podle něj i snaha ekonomicky KLDR udusit.
Podle Haileyové Washington navrhne v příštích dnech nové sankce proti KLDR. V záměru přitvrdit postoj podpořily USA Francie a Británie. Naopak náměstek ruského velvyslance v OSN Vladimir Safronkov vyzval k uklidnění situace a k obnově dialogu s cílem vyřešit rozepře na Korejském poloostrově. Dodal, že vážnou ranou pro stabilitu regionu je rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji.
Americká velvyslankyně naznačila přitvrzení postoje USA i v tom, že varovala, že země umožňující obchod se Severní Koreou navzdory sankcím OSN nebudou smět pokračovat v komerčním styku s USA. První takto postiženou zemí by ovšem mohla být podle agentury AP Čína, kterou USA dlouhodobě kritizují za to, že obchodní styky s KLDR některým svým firmám nezakazuje. Haileyová řekla, že „pokud bude mezinárodní společenství spolupracovat, bude moci zabránit katastrofě“.
Haileyová dále prohlásila, že zkouška rakety, která uletěla necelých tisíc kilometrů, je jasným a tvrdým projevem vojenské eskalace. „Dnešek je černým dnem,“ podotkla americká diplomatka. Ruský diplomat řekl, že incident vyžaduje hlubší prošetření a vyjasnění. Podle technických údajů shromážděných ruskými odborníky KLDR podle všeho vyzkoušela balistickou raketu jen středního doletu.
Francouzský velvyslanec při OSN François Delattre na zasedání řekl, že v reakci na severokorejskou zkoušku je nezbytná „rozhodná kolektivní odpověď“. Dodal, že Paříž podporuje „nová mohutná a operativní protiopatření“.
Britský velvyslanec v OSN Matthew Rycroft uvedl, že Londýn podporuje nová zavazující opatření, aby KLDR ještě dráž zaplatila za své zbrojní zkoušky.
Haileyová si 4. července, v den zkoušky, na twitteru postěžovala, že si kvůli tomu neužila americký Den nezávislosti a musela absolvovat sérii jednání. Dostala se jí sprcha odpovědí, že jsou lidé, kteří na americký státní svátek „dřou mnohem víc“, upozornila americká média.