1 nesklidili ani jablko

Zasadili jabloně, pobrali milionové dotace. A bez sklizně pokáceli

, NOVÉ

Témata:

Desetina českých sadařů, kteří inkasovali dotaci na ekologické pěstování ovocných stromů, nic nesklidila a už nesklidí. Po uplynutí pětiletého období stromy kácejí. Ministerstvo zemědělství odhadlo, že tak promrhali dvacet milionů korun z evropských fondů. Informovala o tom Česká televize. 

Ministerstvo přiznalo, že nejvíce těchto „falešných sadařů“ se objevilo v jižních Čechách a na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. O ovocné stromy se nestarali a ani je neobehnali plotem. 

Že vysadili stromy účelně, někteří přiznávají. „Nechali jsme si pouze jeden pozemek, na kterém budeme sad udržovat, ale ty ostatní zrušíme. Šlo nám čistě o finanční stránku věci – pokrýt ztrátu z nevýnosných pozemků z minulých let,“ řekla pro Českou televizi Pavla Löwenthalová z Krnova.  

Umožnili jim to podmínky, které ministerstvo pro období 2011 až 2015 stanovilo. Brání se ale tím, že podobné měli i v dalších zemích Evropské unie. Zároveň úřad uvedl, že dvacet milionů korun je pouhá část z celkového objemu vyplacených peněz.

Nicméně následující období let 2014 až 2015 ministerstvo už pravidla zpřísnilo. Jedním z nich je, že zemědělci musí sklidit. Žadatelů o dotaci tím ubylo. „Zaznamenali jsme pokles žadatelů i ploch, a to téměř o tisíc hektarů,“ uvedl náměstek ministra zemědělství Pavel Sekáč.

Čtěte také: V Česku hrozí zdržení výstavby 64 důležitých dopravních staveb

Policie začala vyšetřovat dotaci pro Babišovo Čapí hnízdo

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.