1 nesklidili ani jablko

Zasadili jabloně, pobrali milionové dotace. A bez sklizně pokáceli

, NOVÉ

Témata:

Desetina českých sadařů, kteří inkasovali dotaci na ekologické pěstování ovocných stromů, nic nesklidila a už nesklidí. Po uplynutí pětiletého období stromy kácejí. Ministerstvo zemědělství odhadlo, že tak promrhali dvacet milionů korun z evropských fondů. Informovala o tom Česká televize. 

Ministerstvo přiznalo, že nejvíce těchto „falešných sadařů“ se objevilo v jižních Čechách a na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. O ovocné stromy se nestarali a ani je neobehnali plotem. 

Že vysadili stromy účelně, někteří přiznávají. „Nechali jsme si pouze jeden pozemek, na kterém budeme sad udržovat, ale ty ostatní zrušíme. Šlo nám čistě o finanční stránku věci – pokrýt ztrátu z nevýnosných pozemků z minulých let,“ řekla pro Českou televizi Pavla Löwenthalová z Krnova.  

Umožnili jim to podmínky, které ministerstvo pro období 2011 až 2015 stanovilo. Brání se ale tím, že podobné měli i v dalších zemích Evropské unie. Zároveň úřad uvedl, že dvacet milionů korun je pouhá část z celkového objemu vyplacených peněz.

Nicméně následující období let 2014 až 2015 ministerstvo už pravidla zpřísnilo. Jedním z nich je, že zemědělci musí sklidit. Žadatelů o dotaci tím ubylo. „Zaznamenali jsme pokles žadatelů i ploch, a to téměř o tisíc hektarů,“ uvedl náměstek ministra zemědělství Pavel Sekáč.

Čtěte také: V Česku hrozí zdržení výstavby 64 důležitých dopravních staveb

Policie začala vyšetřovat dotaci pro Babišovo Čapí hnízdo

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.