Rusko provokuje: jaderné bombardéry u Aljašky
Jako za studené války
Americká a kanadská vojenská letadla zachytila u Aljašky šest ruských vojenských letadel, včetně dvou bombardérů Tupolev 95 schopných nést jaderné zbraně. S odvoláním na zdroj z amerického ministerstva obrany o tom informovala agentura AFP. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že letouny nenarušily hranice USA či Kanady.
Severoameričtí piloti zaznamenali na ruské straně dvě stíhačky Mig-31, dva bombardéry dlouhého doletu typu Tupolev a dva tankovací letouny IL-78. Podle podplukovníka Michaela Jazdyka ze Severoamerického velitelství protivzdušné a kosmické obrany NORAD vyslaly USA naproti dvě stíhačky F-22 a Kanada dva stíhací stroje CF-18.
Jazdyk řekl, že severoamerické stíhačky byly vyslány do vzduchu, aby ukázaly Rusům, že jejich pohyb byl zaznamenán, a také pro výstrahu, že jsou připraveny chránit vzdušný prostor USA a Kanady.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dvojici strategických bombardérů Tu-95 provázely nikoliv dvě, ale čtyři přepadové stíhačky dalekého doletu MiG-31. Ruské letouny „při přísném dodržování mezinárodních pravidel využily vzdušný prostor nad neutrálními vodami, aniž by narušily hranice cizích států“, zdůraznilo ruské komuniké.
Ruské letouny následně opustily oblast bez dalších následků, sdělil činitel z amerického ministerstva obrany, který si nepřál být jmenován. Zároveň upozornil, že jde o první incident tohoto druhu v daném regionu po dlouhé době.
Podobné střety byly poměrně běžné za studené války. V 90. letech i vinou hospodářských potíží ruských ozbrojených sil prakticky ustaly. Poté co ruskou politiku začal mocensky razantně ovlivňovat prezident Vladimir Putin, opět k nim sporadicky začalo docházet.
Stěžují si i Švédové
V pátek si na nepovolené narušení vzdušného prostoru stěžovalo Švédsko. Ruské bojové letouny typu Suchoj Su-24 prolétly přes území království ve středu kolem poledne. Jejich přítomnost u ostrova Öland nejprve zaznamenal vojenský radar, následně k nim vzlétly gripeny švédského letectva. Ruská letadla se zdržela nad švédským územím přibližně třicet sekund.
Čtěte také: Polsko, Ukrajina a Litva mají společnou vojenskou jednotku
Švédský ministr zahraničí Carl Bildt si v pátek oficiálně stěžoval ruskému velvyslanci a dodal, že incident patří k nejzávažnějším, jaké zažil od nástupu do úřadu v roce 2006.
Kanada řešila podobnou situaci před 11 dny, když tři ruské letouny přeletěly nad kanadskou fregatou, která se v Černém moři účastnila cvičení Severoatlantické aliance. Kanaďané označili ruské kroky za „zbytečnou provokaci“. Mezi Moskvou a Západem v současnosti panuje napětí kvůli zostřujícím se protiruským sankcím v důsledku konfliktu na východě Ukrajiny.
Čtěte více: Třetí ruský konvoj dorazil do Doněcku, neprohlédl jej nikdo