Chaos ve sněmovně. Ve služebním zákonu se ztrácela i zpravodajka
LEGISLATIVNÍ PROCES
Má to být klíčová norma vládní koalice, která odpolitizuje státní zprávu. Projednávání služebního zákona na výboru pro veřejnou správu však připomínalo spíš absurdní divadlo. Poslanci museli tam a zpět listovat návrhy změn a často tápali, o čem vlastně hlasují. Zpravodajka se tu dokonce ztratila v úpravách, které sama předkládala.
„Velmi se omlouvám za ty zmatky.“ „Ztratila jsem se, omlouvám se.“ I tyto věty zazněly na středečním jednání sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Před kolegy takto několikrát vystoupila poslankyně TOP 09 a Starostů Věra Kovářová, která je zpravodajkou normy.
K průběhu projednávání zákona byl nejkritičtější bývalý ministr a hejtman Petr Bendl (ODS). „Absolutní chaos. Tady nikdo neví, o čem hlasuje. Nezná souvislosti,“ řekl serveru ECHO24.cz a dodal: „Mám strach, že ze zákona vzniká paskvil, ke kterému se nikdo nebude hlásit.“
Že projednávání mohlo být přehlednější, připustila i Kateřina Valachová, která tu byla jako náměstkyně ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) zástupcem navrhovatelů. „Procedura projednávání odráží fakt, že se jedná o obsáhlý text,“ zmínila. „S ohledem na časový tlak, kterému se snaží všichni přizpůsobit, je přirozené, že jsme museli být všichni ve střehu, abychom zvládli správně proceduru a věděli, jaký text je hlasován,“ uvedla pro ECHO24.cz.
„Strana? Strana?“ znělo pak často jednacím sálem. To se poslanci snažili dohledat, na které straně jejich podkladových materiálů je zrovna ten pozměňovací návrh, o kterém je právě řeč.
Poslanci dostali teprve den před jednáním výboru seznam změn, které v souvislosti se zákonem mají projednat. Aby měli situaci ještě ztíženější, měli pozměňovací návrhy na papíře před sebou promíchané. Kovářová proto uspěla s návrhem, že si zákonodárci projdou služební zákon po jednotlivých paragrafech, kterých je přes 200, a rovnou přitom odhlasují případné změny. Jejich autorkou byla většinou právě Kovářová, kromě ní pak ještě komunista Jan Klán.
„Strana? Strana?“ znělo pak často jednacím sálem. To se poslanci snažili dohledat, na které straně jejich podkladových materiálů je zrovna ten pozměňovací návrh, o kterém je právě řeč. Aby ho měli před očima, museli listovat tam a zpět. Ani tak nezabránili například tomu, aby si u paragrafu 55 vzpomněli, že jim chybí názor ještě na paragraf 51. V té chvíli byla i sama zpravodajka v úzkých a ke zorientování přispěla až kolektivní diskuse.
Poslanci koalice usnesení výboru neprosadili
Poslanci výboru ve finále k návrhu nepřijali žádné usnesení. Zástupcům ČSSD, ANO a lidovců chyběl ze 14 přítomných jeden hlas, aby prosadili podporu služebního zákona ve znění několika málo změn, které výbor předtím podpořil. Proti něčemu takovému byli zástupci ODS a TOP 09 a jazýčkem na vahách se mohl stát komunista Klán. Ten ale nechal v klíčový okamžik roku dole.
Mezi návrhy změn na výboru pro veřejnou správu byl například nadstandardní příděl dovolené. Věrní úředníci, kteří by ve státní správě pracovali dvacet let bez přerušení, měli podle Kovářové dostat od státu týden dovolené navíc. Pro tento záměr ale zvedla ruku sama.
„Rozhodující bude ústavně právní výbor v pátek, který je garančním výborem. Na něm se bude rozhodovat i dalších pozměňovacích návrh, tam se to celé rozhodne,“ vysvětlil Klán svoji váhavost. Vadí mu například přístup služebního zákona k Národnímu bezpečnostnímu úřadu.
Mezi návrhy změn na výboru pro veřejnou správu byl například nadstandardní příděl dovolené. Věrní úředníci, kteří by ve státní správě pracovali dvacet let bez přerušení, měli podle Kovářové dostat od státu týden dovolené navíc. Pro tento záměr ale zvedla ruku sama. Naopak širokou podporu měl její návrh, aby se rozhodná doba pro uznatelnou praxi ve výběrových řízeních prodloužila o čas strávený na mateřské nebo rodičovské dovolené. I když si záměr získal sympatie jak poslanců, tak náměstkyně Valachové, zatím padl společně s neschváleným celkovým usnesením.
Lobbing od inspektorů letectví i drah
Projednávání služebního zákona tu přineslo i některé další nevšední momenty. Například ve chvíli, kdy se představitelé Drážní inspekce a Úřadu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod snažili u politiků vylobbovat, aby se na ně kvůli zachování nezávislosti nová norma nevztahovala.
Služební zákon ve středu projednával i ústavně právní výbor sněmovny. Normě se bude věnovat ještě v pátek, kdy by měl jako garanční výbor odhlasovat stěžejní úpravy, nad kterými je politická shoda. Na plénum sněmovny se materiál dostane na mimořádné schůzi, která začíná 15. července. Norma by měla být mezi platnými zákony do začátku října, aby zbývaly aspoň tři měsíce na „zprovoznění“ celé novinky k 1. lednu 2015.