Farage: Dohoda s EU je patetická a nemá ani cenu papíru
Cameron vyhlásí referendum o EU
Britský premiér David Cameron informoval, že ještě dnes po mimořádném zasedání vlády oznámí datum referenda o setrvání země v Evropské unii. Na plánované schůzi ministry seznámí ministry s dohodou o reformě vztahů Británie se zbytkem Evropské unie, přijatou v noci na dnešek účastníky summitu EU v Bruselu. Britské euroskeptiky ale výsledek Cameronova snažení v Bruselu očividně nenadchl. Důrazně ho odmítl předseda protievropské strany UKIP Nigel Farage, který míní, že jde o „skutečně patetickou dohodu“.
„Opusťme EU, převezměme kontrolu našich hranic, spravujme svou vlastní zemi a přestaňme posílat každý den do Bruselu 55 milionů liber (téměř dvě miliardy korun). Věřím v Británii. Jsme dost dobří na to, abychom byli nezávislým státem mimo EU, v němž si budeme sami vládnout. Toto je naše zlatá příležitost,“ napsal na Twitteru Farage. Cameronova dohoda s Bruselem podle něj „nemá ani cenu papíru, na němž je sepsaná“.
This is a truly pathetic deal. Let's Leave the EU, control our borders, run our own country and stop handing £55m every day to Brussels.
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 19. Únor 2016
Britská média mimo jiné připomínají, že proti premiérovi Davidu Cameronovi a jeho úsilí o dohodu s EU jsou přinejmenším čtyři ministři a hodlají před zamýšleným referendem voliče nabádat, aby hlasovali pro odchod z unie. Je mezi nimi i ministr spravedlnosti Michael Gove, bývalý blízký spolupracovník ministerského předsedy.
Pro takzvaný brexit (vystoupení Británie z EU) je také přinejmenším pětina poslanců Cameronovy Konzervativní strany. Například David Davis podle zpravodajské stanice BBC řekl, že nadešel čas, aby Británie konečně „vzala svůj osud do vlastních rukou“.
Vůdce kampaně za odchod z Evropské unie Matthew Elliott prohlásil, že premiér teď bude „vyhlašovat vítězství, které je ale naprosto prázdné“. A Elliottův kolega Richard Tice na Twitteru čerstvou dohodu s unií označil za „zoufalý nesmysl“.
Kritický k úsilí předsedy vlády je také vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Vyjednávání v Bruselu označil za pouhý „teatrální vedlejší program… s cílem uklidnit (Cameronovy) odpůrce v Konzervativní straně“. Nicméně se vyslovil pro setrvání v Evropské unii.
Výsledek referenda, jehož termín se nejvíce tipuje na 23. června, je nejistý, protože politická scéna i široká veřejnost jsou v názoru na setrvání či vystoupení z EU rozpolcené. Vedle politiků odmítajících Cameronovu dohodu s unií se už také ozvaly hlasy, které naopak počin premiéra oceňují.
Například podle mínění konzervativního poslance Stephena Hammonda „došlo k poctivé velké změně ku prospěchu Británie“. „Myslím, že je reálná šance, že to může být ku prospěchu Británie,“ řekl podle BBC.
Podle šéfky skotské vlády Nicoly Sturgeonové by se pozornost nyní měla přesunout na „větší a mnohem důležitější věc – proč je setrvání v Evropské unii v nejlepším zájmu Skotska a Spojeného království“. „Nyní je mnohem důležitější než kdy jindy, aby se co nejdůrazněji ozvali ti, kdo podporují pokračující členství Skotska v EU. Skotská vláda bude stát v čele tohoto sporu,“ prohlásila.