Křižník a protiletadlové střely. Rusové se v Sýrii opevňují

Reakce na sestřelené letadlo

Křižník a protiletadlové střely. Rusové se v Sýrii opevňujíNOVÉ
Protiletadlové zbraňové systémy S-400 v Sýrii. Foto: Foto: Twitter ruského ministerstva obrany
Svět

vb Echo24

Rusko začalo v Sýrii rozmisťovat své nejmodernější protiletadlové zbraňové systémy S-400 a k syrskému pobřeží vyslalo křižník Moskva. Kreml se rozhodl nasadit systém S-400, který dokáže detekovat a zničit prakticky každé letadlo v okruhu 400 kilometrů, poté, co Turci tento týden sestřelili jeho bombardér Su-24.

Ruská média začala zveřejňovat záběry, které ukazují systém S-400 na základně Hmímím poblíž Latákíje v Sýrii. Právě z této základny startují ruské stroje, které bombardují cíle v Sýrii. O dopravení systémů S-400 do Sýrie na Twitteru informovalo i ruské ministerstvo obrany.

Rakety S-400 patří k nejmodernějším zbraním ruských ozbrojených sil, ve výzbroji jsou od roku 2007. Jejich operační dosah je až 400 kilometrů, zasáhnout mohou i rychle letící bojové letouny ve výšce až 30 kilometrů. Systém může likvidovat kromě leteckých sil protivníka i balistické rakety a střely s plochou dráhou letu.

Dosah 400 kilometrů přitom není nijak zanedbatelný. Server The Times of Israel upozorňuje, že tato vzdálenost zahrnuje velké oblasti Sýrie, Libanonu, Kypru, nemalou část Turecka a některé oblasti Iráku a Jordánska. Server s určitou nadsázkou podotýká, že v bezpečí nebude ani Ben Gurionovo mezinárodní letiště poblíž Tel Avivu, které se nachází přibližně 395 kilometrů od Latákíje.

Kreml se k rozmístění raketových systémů S-400 v Sýrii rozhodl poté, co tento týden v úterý Turci sestřelili jeho bombardér Su-24, který podle Ankary narušoval turecký vzdušný prostor. Incident vedl ke zvýšení napětí mezi Tureckem a Ruskem a představitelé obou zemí se předhánějí ve vzájemných výpadech proti druhému státu.

‚Erdogan islamizuje Turecko‘

Ruský vůdce zároveň obvinil turecké vedení, že cílevědomě podporuje islamizaci své země. „To vytváří velmi nepříznivou atmosféru, kterou na první pohled není vidět,“ řekl Putin.

Ruský generální štáb už v úterý uvedl, že vypracovává dodatečná opatření k zajištění ruského letectva v Sýrii. Napříště budou ruské bombardéry a bitevníky operovat pouze pod krytím stíhaček. Kromě toho bude u syrského pobřeží operovat ruský křižník Moskva, který je vybaven protiletadlovými raketami Fort.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu potvrdil, že navigátor sestřeleného letadla je živ a zdráv a byl dopraven na ruskou leteckou základnu. Oba členové posádky se po zásahu letadla katapultovali, pilot byl ale zasažen palbou vedenou ze země a zahynul. Navigačního důstojníka podle agentury Interfax zachránilo speciální komando ruské armády a syrští vojáci.

Agentura TASS dnes s odvoláním na své diplomatické zdroje napsala, že Moskva o odvolání svého velvyslance v Ankaře „zatím“ neuvažuje. Ruská strana prý nejprve očekává vysvětlení tureckých úřadů.

Čtěte také: Rusko vrací Turecku úder. S vízy a na Twitteru

Rusko pošle do Sýrie další letadla a rakety. Kvůli Turecku