Rusko vrací Turecku úder. S vízy a na Twitteru

Erdogan: Zahráváte si s ohněm

Rusko vrací Turecku úder. S vízy a na TwitteruAKTUALIZOVÁNO
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto: Foto: Reuters
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Poté, co Turecko sestřelilo ruský bitevník Suchoj Su-24, začaly se vztahy mezi oběma státy stále více vyostřovat. Rusko nyní oznámilo, že od nového roku zastaví Turkům bezvízový vstup do země. Vypjaté vztahy se projevují i na sociálních sítích, kdy ruská ambasáda tweetovala posměšný obrázek z první světové války. Na něj odpověděl vtipným tweetem i komentátor ECHO24.cz Martin Weiss, který retweetovaly stovky lidí.

Turecko má vazby s Islámským státem a chrání jej, zaznívá hlas z Kremlu. Moskva také tvrdí, že Ankara obchoduje s ropou od islamistů – což turecká vláda odmítá. A válka slov zuří i na druhé straně. Jako reakci na ruské chování varoval dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Rusko, aby si „nezahrávalo s ohněm“. Erdogan také prohlásil, že by se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem rád setkal tváří v tvář na nadcházejícím klimatickém summitu v Paříži. Putin ale nejdřív žádá od Turecka omluvu za sestřelení letadla.

Moskva také avizovala omezení obchodních vazeb s Tureckem, kdy je ohrožen například i projekt plynovodu Turkish Stream, chce nejnověji omezit i bezvízový režim pro Turky. Od 1. ledna 2016 už nebudou moci do Ruska přijíždět bez víza, jak tomu bylo doposud, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Dohoda o bezvízovém režimu platí od roku 2011 a vzájemně zaručuje volný pobyt po dobu 30 dnů. Stala se hlavně impulsem pro masový příliv ruských turistů do tureckých letovisek.

,,Válka“ mezi oběma státy probíhá v plném proudu i na sociálních sítích, kdy největší pozornost vzbudil tweet na oficiálním účtu ruské ambasády. Je na něm obrázek z roku 1915, kde sedí usmívající se ruský voják a sleduje, jak se před ním vzteká karikatura osmanského vojáčka. V první světové válce stála Osmanská říše na straně Trojspolku spolu s Německem a Rakouskem-Uherskem, kdy vystřídala Itálii.

Na tento tweet, který světová média označují jako ruský trolling, reagoval vtipným způsobem i komentátor ECHO24.cz Martin Weiss, který naopak pod hashtagem ruské ambasády tweetnul obrázek z rusko-japonské války, který zase zesměšňuje ruskou stranu. Díky tomu ho retweetnulo skoro 300 lidí a twitterový „lajk“ mu dalo přes 600.

Podobné příspěvky se na Twitteru začaly objevovat i pár hodin po sestřelení stíhačky, kdy hlavně turečtí a ukrajinští uživatelé začali vkládat parodické obrázky a v popiscích děkovat Turecku za sestřelení stroje s dvoučlennou ruskou posádkou.

Čtěte také: Putin a Erdogan se hledali, až se našli

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články