„Střet zájmů. Za vším stojí náměstek.“ Zástupci obrany hájili zakázku na bezpilotní vrtulníky
ZAKÁZKA PRO ARMÁDU
Zástupci ministerstva obrany hájili na dnešním jednání sněmovního branného výboru zakázku na nákup bezpilotních vrtulníků pro systém spojení pro taktické jednotky. Zakázku prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z podnětu výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV. Její šéf Ladislav Semetkovský ve sněmovně obvinil ze střetu zájmů náměstka ministryně obrany Františka Šulce. Bezpilotníky Skyspotter má totiž dodat liberecká společnost Modelárna Liaz, kde Šulc rok působil jako jednatel. Ten se vůči obvinění ohradil.
Z testů podle ředitele sekce komunikačních a informačních systémů ministerstva obrany Petra Šnajdárka jednoznačně vyplynulo, že pro daný účel je nutný bezpilotní prostředek s vertikálním startem. Nejedná se o pořizování bezpilotníků systémů jako takových, ale je to jedna ze součástí systému spojení pro taktické jednotky, uvedl před poslanci Šnajdárek. Bezpilotní vrtulníky podle něj tvoří asi 27 procent celkové ceny systému. Podle informací serveru Novinky.cz se má jednat o zakázku za 285 milionů korun.
Ministerstvo obrany si objednalo tři bezpilotní stroje Skyspotter s příslušenstvím a zástavbou čidel. Zakázku dostala liberecká firma bez výběrového řízení, upozorňuje web. Vrtulníky mají zajistit přenos dat na velicí místa při cvičeních, ale i možné nasazení. Pozoruhodným faktem je skutečnost, že bezpilotní vrtulník vyvíjela česká společnost od roku 2018 s běloruskou kanceláří Indela.
Ministerstvo obrany zadalo zakázku na systém spojení loni v listopadu svému státnímu podniku Vojenský technický ústav. "Reálně nejde o nic jiného než o plnění této akce vlastními silami," uvedl vrchní ředitel ministerské sekce vyzbrojování Lubomír Koudelka. Rovněž podle něj není předmětem smlouvy pouhá dodávka bezpilotních prostředků, ale také řada navazujících činností pro zavedení pořizované technologie do resortu.
Zakázku kritizuje vedení tuzemský výrobce dronů a bezpilotních letounů Primoco UAV. "Současná vláda s naší firmou absolutně nekomunikovala," řekl členům výboru šéf společnosti Primoco UAV Ladislav Semetkovský. Připomněl, že středně těžký stroj této firmy získal vojenskou certifikaci NATO a létá i v silně rušeném prostředí na bojišti na Ukrajině. Vybraný necertifikovaný bezpilotní vrtulník podle Semetkového nemá jediného zákazníka.
"Za vším stojí první náměstek (ministryně obrany) František Šulc," prohlásil Semetkovský. Šulc byl v minulosti o něco déle než rok jednatelem firmy Modelárna Liaz. "Ten střet zájmů je nezpochybnitelný," řekl šéf Primoco UAV. Šulc se vůči jeho slovům před poslanci ohradil. Odmítl, že by byl do zakázky zapojený nebo že by ji ovlivňoval. "S tímto případem skutečně nemám nic společného," zdůraznil a dodal, že nyní tato vyjádření řeší právníci obou stran.
TÝDENÍK: Timmermansovské temno. Zelená politika má být prosazována i přes nesouhlas části společnosti
Zástupce Modelárny Liaz Vojtěch Pražma ve výboru řekl, že v zakázce jde o složité technologie přenosu signálu v komplikovaném prostředí. Schopnost podle něj nemůže do značné míry zajistit letadlo, protože potřebuje letiště, které by bylo odloučené od místa velení. Pro funkci je podle Pražmy nutné využít vrtulník. "V České republice jsme jediní výrobci tohoto produktu, jsme v kategorii o jeden až dva stupně výš, než je model Primoco," dodal.