1

Česko poslalo do Egypta nótu kvůli smrti turistky

Témata: , ,

Egypt musí sdělit, co přesně se odehrálo předminulý týden na pláži v letovisku Hurgada při útoku, na jehož následky v noci na dnešek zemřela občanka České republiky. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Egypt by podle něj měl rovněž zvážit, zda neodškodní pozůstalé v Česku. Záležitost odškodného se severoafrickou zemí již řeší diplomacie, ještě dnes by mohl Zaorálek mluvit se svým egyptským protějškem.

Češka, kterou zranil útočník na pláži v Egyptě, v noci na dnešek zemřela. Do nemocnice v Káhiře se vypravil soudní lékař, který provede ohledání těla a rozhodne, zda bude provedena pitva v Egyptě. Diplomacie kvůli chybějícím podrobnostem o útoku zaslala ve středu do Egypta nótu. „Trváme na tom, že potřebujeme vědět, co se na pláži skutečně stalo,“ uvedl dnes Zaorálek.

Egypt by měl podle ministra sdělit, zda se jednalo o ojedinělý čin, nebo naopak koordinovanou a připravovanou záležitost. „Potřebujeme vědět, jestli to byl teroristický útok a jaké bylo jeho pozadí,“ uvedl. Informace jsou důležité i pro Egypt, konstatoval Zaorálek. „Oni se na základě toho budou nějak chovat,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Mladý Egypťan během útoku 14. července zabil dvě Němky a několik dalších žen pobodal. U zraněné Češky měla léčba příznivý vývoj, v pondělí se ale projevilo multiorgánové selhání. Podobné informace jako Česko požadují vzhledem ke svým obětem i Němci, s kterými Česko svůj postup koordinuje, řekl Zaorálek. „Německá strana se obrátila na Egypt s podobnou záležitostí také, je na Egyptu, jak rychle bude schopen odpovědět,“ uvedl.

Egypt by podle Zaorálka měl uvažovat o nějaké formě odškodnění. „Ta situace je výjimečná, proto jsme začali jednat s egyptskou stranou. Protože mi připadá podivné, abychom sdělili pozůstalé rodině, že se má v civilním sporu obracet na soud,“ řekl. O věci jednají diplomaté a ještě dnes by ji mohl probrat Zaorálek s egyptským ministrem.

Zaorálek také vyjádřil soustrast rodině zemřelé. „Je to strašné, když se někdo nevrátí z dovolené domů. Je mi velmi líto, musím vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým,“ řekl.

Více čtěte zde: Češka zraněná teroristou při útoku v Hurghadě zemřela

Češce z Egypta už není pomoci. Je ve stavu klinické smrti

Češka pobodaná v Hurghadě je v kritickém stavu. Selhávají jí orgány