Češce z Egypta už není pomoci. Je ve stavu klinické smrti

Oběť útoku

Češce z Egypta už není pomoci. Je ve stavu klinické smrtiAKTUALIZUJEME 1
Svět
Sdílet:

Stav Češky, která se stala 14. července obětí teroristy v egyptské Hurghadě, je podle lékařů už nezvratný. Podle výsledků CT vyšetření, které proběhlo ve středu dopoledne, egyptští lékaři konstatovali, že mozek pobodané pacientky prakticky není zásobován krví, sdělilo Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Smutnou zprávu potvrdil český odborník na místě, který celý průběh vyšetření sledoval. „Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení. Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními,“ popsal ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.

„Multiorgánové selhání je komplikace, kterou známe po závažných stavech pacientů. Dochází k němu i několik dnů po zdánlivé stabilizaci člověka, tělo celkově nezvládne zátěž. Medicína, bohužel, není všemocná,“ dodal MUDr. Petr Kolouch.

V tuto chvíli pacientku není možné převážet. Rodina je na palubě vojenského speciálu Medevacu v péči vojenských lékařů a po návratu bude na blízké čekat vojenský psycholog. Na místě s pacientkou zůstává český lékař. S ohledem na těžkou životní situaci rodiny nechce ministerstvo v tuto chvíli zveřejňovat žádné další podrobnosti o příletu.

Zdravotní stav ženy se v posledních dvou dnech náhle zhoršil. Stránky ministerstva uváděly, že jí začaly selhávat klíčové orgány.

Útočník se odvolával na právo šaría

Útočník byl identifikován jako osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín. Egypťan v Hurgadě nožem ubodal k smrti dvě Němky a zranil čtyři turistky, mezi nimi jednu Češku. Na pláž se podle všeho dostal tak, že si zakoupil vstupenku k jednodennímu využití. Guvernér egyptské provincie Rudé moře Ahmad Abdalláh následně omezil využívání pláží u hotelů v letoviscích výhradně na hotelové hosty. Zakázal tak využívat pláže i k jednodenní rekreaci náhodným návštěvníkům, jak tomu bylo dosud.

Egyptský list Aš-Šurúk napsal, že se muž po útoku při výslechu na policii v Káhiře odvolával na islámské právo šaría, podle něhož ženy nemají právo vycházet ven bez doprovodu manžela, bratra či otce a mohou být na veřejnosti pouze zahalené. Zároveň se údajně útočník při výslechu přiznal, že sdílel názory islámských radikálů. Egyptská prokuratura to však nepotvrdila.

Čtěte také: Tlumočníci označili útok v Hurgadě za teroristický. Přišli kvůli tomu o práci

Po útoku v Egyptě Češi řeší kam na dovolenou. Na tyto destinace si dejte pozor

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články