Jakou pájecí stanici vybrat a co zvážit?
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pájecí stanice je jedním z nejuniverzálnějších elektrických nástrojů v profesi elektronik, elektrikář a instalatér. Těžko se bez nich obejdou i kutilové v domácích dílnách. Před nákupem byste měli zvážit, která pájecí stanice bude nejlepší a jak se liší modely dostupné na trhu. V našem článku přinášíme základní informace.
Charakteristika pájecích stanic
Všechny pájecí stanice slouží k lepení kovových prvků pomocí plniva – pájky s nižší teplotou než mají spojované díly. Při procesu pájení není povrch spojovaných kovů tavený, což se liší především od svařování. Nejjednodušší charakteristika pájecích stanic a samotného pájení je založena na bodu tání pájky. Z tohoto důvodu rozlišujeme:
Měkké pájení (pod 450 °C)
Obvykle probíhá při teplotě 250-320 °C. Používá se v elektrických rozvodech a systémech, elektronických systémech, pro spojování střešních plechů, žlabů, potrubí a dalších dílů s málo namáhanými spoji, které musí být těsné a mít dobrou elektrickou vodivost. Tímto způsobem se obvykle pájejí ocel, měď, zinek a jejich slitiny.
Tvrdé pájení (nad 450 °C)
Funguje dobře všude tam, kde musí být spoje odolné vůči vysokým teplotám i mechanickému poškození (např. instalace ústředního topení s teplotou vyšší než 110 °C). Obvykle se používají pro molybden, uhlík, wolfram, niklové oceli a kovy, jako je měď, zlato a stříbro. K pájení se používají propanbutanové nebo acetylen-kyslíkové hořáky. Často se při pájení navíc rozlišuje vysokoteplotní pájení (nad 900 °C). Někdy jsou definovány od 1000 °C.
Jaký typ pájecí stanice zvolit?
Typy pájení jsme si představili výše a nyní je čas představit pájecí stanice https://www.tme.eu/cz/katalog/
Kromě samotných pájek, které byly uzpůsobeny pro montáž a demontáž moderních součástek, se vzhled zdroje pájecí stanice výrazněji nezměnil a výrobci se zaměřili na vývoj a implementaci pokročilých funkcí, mezi které patří především, precizní regulace a udržování teploty hrotu, jeho rychlé zahřátí, úspora energie, zapamatování a obnovení tzv. profily pájecích součástek, ochrana stanice proti neoprávněným uživatelům, vzdálené programování parametrů a další. Za pozornost stojí i to, že moderní pájecí stanice umožňují i pájení bezolovnatým cínem, které vyžaduje vyšší teplotu, a toho je dosaženo během několika sekund.