Bouře ve sklenici ouza
Předpovídat ekonomický vývoj, který zásadně závisí na určitém politickém vývoji, je krajně ošemetné. Přesto se o něco takového krátce pokusme. Jak se ve světle řeckého volebního výsledku a vítězství strany Syriza bude vyvíjet hospodářská a situace země a jak se rezultát všelidového hlasování promítne do klíčových makroekonomických veličin? Nejen v Řecku a eurozóně, ale i u nás v České republice?
Propad eura, který v pondělí nastal v reakci na víkendový výsledek, je reakcí trhu na skutečnost, že se Řekové nakonec nezalekli. Opravdu dali ve volbách vyhrát straně, která nabízí poměrně radikální řešení stávající situace. Trh ale do jisté míry kalkuloval s tím, že se voliči nakonec zaleknou, například v obavě z rozvratu, který by mohl nastat po možném odchodu Řecka z eurozóny.
Lze ovšem předpokládat, že nová řecká vláda v čele s Alexisem Tsiprasem se nakonec s „troikou“ dohodne. Dokonce je možné sázet na to, že „troika“ zůstane nad věcí natolik, že přistoupí i na takový kompromis, aby Tsipras před svými voliči úplně neztratil tvář. Zkrátka a dobře, „vlk se nažere (Tsipras bude a zůstane u moci), ale koza zůstane celá (Řecko eurozónu neopustí)“. Opuštění eurozóny není totiž v ničím zájmu – lépe řečeno, není v ekonomickém zájmu Řecka a není v politickém zájmu Evropské unie. Sečteno, podtrženo, nejpravděpodobnější variantou dalšího vývoje je ta, že se euro stabilizuje a po oznámení prvních kroků nové řecké vlády začne také mírně zpevňovat...