'Musí se ukázat, že Agrofert nevyhrává tendry jen kvůli Babišovi ve vládě'
TÝDENÍK ECHO
Předseda lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek si stěžuje, jak se v kabinetu Bohuslava Sobotky nedebatuje o obsazování klíčových pozic a ministři jsou tlačeni schvalovat lidi, o nichž nedostanou příležitost si cokoliv zjistit, a už vůbec s nimi promluvit. Zároveň v rozhovoru pro Týdeník ECHO říká, že tlačí na to, aby vláda zvýšila dohled nad místy, kde se potkávají politické a ekonomické zájmy ministra financí. A to přesto, jak popisuje, že šéf hnutí ANO častokrát na vládě sám vystoupí a upozorní na svůj potenciální střet zájmů.
Ve středu jste požádal vládu, aby zřídila monitorovací výbor pro Správu státních hmotných rezerv, která kontroluje sklady se zbožím pro krize za 40 miliard korun. Máte obavy, že se tam čachruje?
Kontrola ukázala, že státní hmotné rezervy, kde chybělo třeba 700 tisíc litrů nafty, které tam fyzicky měly být, jsou velmi lukrativním artiklem, s nímž soukromé firmy velmi rády obchodují. Na správném čase naskladnění a vyskladnění zásob z rezerv můžete vydělat obrovské peníze.
Říkáte, že se ozývají hlasy upozorňující, že na těchto obchodech výrazně vydělávají firmy ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Konkrétně?
Ve státních rezervách máte palivo, obilí, maso. V tom všem Agrofert podniká. Proto jsem přesvědčen, že je potřeba, aby vládní monitorovací výbor vznikl a rozptýlil obavy ze střetu zájmů.
Kdo by v něm měl být?
Ministři průmyslu, zemědělství a financí. Aby veřejnost viděla, že je tady nějaký dohled, důsledně kontrolující obchody instituce, u níž má velké zakázky firma ministra financí. Aby bylo jasné, že si z toho nikdo nedělá zlatý důl. Problém není, že by se firmy dostaly k zakázkám bez výběrových řízení, ale v čase, kdy věci do skladů státních rezerv fyzicky dodají a kdy je naopak poté, co se nevyužijí, stahují zpět. Kontrola ukázala, že fyzicky některé zboží v rezervních skladech není a firmy ho mohou volně prodávat a vydělávat na něm. Je potřeba, aby se eventuální podezření vyvrátila. Je fakt, že pan Babiš to má s obrovským záběrem Agrofertu složité. Musí se transparentně ukázat, že firmy Agrofertu nevyhrávají výběrová řízení proto, že je pan Babiš ve vládě.
Správce hmotných rezerv může dát velký prostor vydělat firmám na časování, kdy mu zboží do rezervních skladů skutečně dodají?
Bezpochyby. Tady je obrovský prostor i volnost to udělat. Když se chce, dá se s tím hodně čarovat. Do toho systému dost vidím díky své zkušenosti veterináře – z práce pro firmu, která do hmotných rezerv dodávala. Kolega Marian Jurečka má zase zkušenosti s dodávkami obilí, takže dobře víme, kde se na obchodech se státem dá díky vůli správců vydělat. Všechno to jsou komodity, kde se rychle hýbou ceny. Správce vám právě časem naskladnění a vyskladnění může velmi nahrát. Já jsem zažil vepřové za 42 korun a pak taky za 28 korun. Soukromé firmy taky vydělávají velké peníze na tom, že pro stát skladují.
Je důvěryhodný nový šéf rezerv Pavel Švagr, který dříve vedl Státní fond dopravy a byl náměstkem v Českých drahách?
Pan Švagr teď nařídil tu kontrolu, která odhalila nesrovnalosti, tak doufám, že v tom bude pokračovat. Stát dává na rezervy miliardy, a zvlášť když se teď Evropa může kvůli tomu, co se děje na Východě, dostat do složité situace, je potřeba, aby tam byl pořádek.
Mluví se na vládě o možném konfliktu zájmů Andreje Babiše? Co bude dál se strategickými firmami? A kdo má ve vládě opravdu hlavní slovo? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v nezkrácené verzi rozhovoru v Týdeníku Echo.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.
POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.