Nová ministryně za ANO: Karla Šlechtová

Nestranička, úřednice

Nová ministryně za ANO: Karla ŠlechtováAKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Novou ministryní pro místní rozvoj za ANO má být Karla Šlechtová, stávající ředitelka odboru evropských fondů na Úřadu vlády. Její nominaci oznámil vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) návrh už odsouhlasil.

„Z hlediska odbornosti není pochyb, že paní Šlechtová je dobrá kandidátka,“ uvedl Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. Zmínil, že v minulosti pracovala například i v poradenské firmě Deloitte v Bulharsku. Šéf ANO jméno nástupkyně za Věru Jourovou, která na ministerstvu končí v pátek, oznámil premiérovi Sobotkovi. Karla Šlechtová není straničkou.

„Jsem velmi rád, že hnutí ANO nominovalo člověka, který je orientován v problematice čerpání prostředků z Evropské unie,“ zmínil šéf vlády a dodal: „Jde o to, abychom nezmeškali čas pro čerpání peněz nových evropských programů.“

Sobotka se po poledni setkal se Šlechtovou ve sněmovně. Po schůzce ocenil její odborné kvality a vhled do problematiky evropských fondů. Řekl také, že ve čtvrtek v 17 hodin bude o její nominaci jednat s prezidentem Milošem Zemanem.

Vzorový životopis kariérní státní úřednice

Sedmatřicetiletá Karla Šlechtová od letošního června šéfuje na Úřadě vlády odboru evropských fondů v rámci Sekce pro evropské záležitosti. Premiér Sobotka ji zná, koordinovala totiž například jeho práci v roli předsedy Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. A připravovala pro něj i odborná stanoviska během přípravy a realizace nové Dohody o partnerství.

Karla Šlechtová absolvovala ekonomickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Podle svého životopisu má výbornou angličtinu, dobrou němčinu a základy francouzštiny, holandštiny a bulharštiny.

V letech 2011 až 2014 pracovala Šlechtová na ministerstvu pro místní rozvoj, které by měla teď řídit. Byla tu ve funkcích ředitelky odboru přípravy programového období 2014 až 2020 a zástupkyní ředitele odboru evropských záležitostí. Kromě přípravy čerpání evropských fondů v následujících sedmi letech měla na starosti i vyjednávání s Evropskou komisí.

Epizodní působení na přelomu let 2010 a 2011 má za sebou nynější kandidátka na ministryni na České správě sociálního zabezpečení. Předtím pět let pracovala jako konzultantka ve společnosti Deloitte Advisory v divizi Projekty EU a granty v Praze. Kromě toho pracovala několik měsíců roku 2008 pro Deloitte v Bulharsku.

Karla Šlechtová absolvovala ekonomickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Podle svého životopisu má výbornou angličtinu, dobrou němčinu a základy francouzštiny, holandštiny a bulharštiny.

Žena bez tváře

Jméno Kláry Šlechtové zaskočilo novináře nepřipravené. Čtenářům v prvních textech nemohli nabídnout fotografii této ministerské kandidátky. Podle informací deníku ECHO24.cz disponuje podobiznou ministerské kandidátky v tiskové kvalitě Úřad vlády, kde je zaměstnaná. V uplynulých měsíců tu to totiž probíhalo velké fotografování zdejších pracovníků. Hnutí ANO, které Šlechtovou do funkce navrhlo, zatím ale žádnou fotografii nemá.

Krátce před druhou hodinou odpolední se pak Šlechtová objevila po boku Andreje Babiše na tiskové konferenci.