1 Roztavené jezero uhlíku

Geologové našli „bránu do pekla“ o velikosti Mexika

, NOVÉ

Témata: ,

Britští geologové učinili v USA významný objev. Hluboko pod povrchem objevili obrovské jezero roztaveného uhlíku. Pokud by byl uhlík uvolněn, mohlo by to mít pro naši planetu katastrofické následky, informuje Daily Mail.

K jeho objevení využili britští vědci z londýnské Royal Holloway University síť 583 seismických senzorů, které rozmístili na západní částí USA. Jezero objevili v hloubce 350 km pod zemí. Nachází se hned pod několika americkými státy, od severozápadního Washingtonu až do Texasu. Jezero má velikost okolo 1,8 milionů kilometrů čtverečních, tedy skoro jako má Mexiko.

Jezero je tvořené roztaveným uhlíkem a kvůli svému vzhledu by se dalo nazvat „branou do pekla“. Pokud by na zemský povrch uniklo byť jen jedno procento uhlíku, rovnalo by se to výbuchu 2,3 biliónu barelů ropy. Při náhlém uvolnění celého obsahu by to pro Zemi mělo katastrofické následky. Geologové ale katastrofické vize odmítají.

„Uhlík je pod pláštěm nejspíše strašně dlouho a určitě tam ještě nějakou dobu vydrží. Nevidím v tom zásadní hrozbu,“ uvedl vedoucí týmu geologů Sash Hier-Majumder.

Čtěte také: Erupce japonské sopky v obrazech

Nečekaná erupce japonské sopky zabila asi přes 30 lidí

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.