Hrad zavalily maily žádající odvolání premiéra Sobotky

'TRPĚLIVOST S PREMIÉREM VYPRŠELA'

Hrad zavalily maily žádající odvolání premiéra SobotkyNOVÉ
Domov

Jana Hušková

Hradní poštu zaplavily desítky a desítky emailů žádající odvolání premiéra Bohuslava Sobotky. Proč? Lidé naletěli na falešnou petici, kterou na internetu zveřejnil anonym pod jménem prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka. Neznámý autor však k výzvě připojil oficiální hradní adresu, a tak se email mluvčího začal plnit žádostmi o Sobotkův konec v úřadu. Přestože Ovčáček už v neděli na internetu upozornil, že se jedná o falešný profil, další podpisy podle jeho slov stále přichází. „Sám jsem překvapen, kolik lidí na výzvu zareagovalo,“ sdělil pro server ECHO24.cz.

„O celé záležitosti jsem se dozvěděl, když mi začaly chodit emaily lidí s jejich osobními údaji. Poté, co jich bylo víc a víc, jsem začal na internetu sám pátrat, kde tato iniciativa vznikla,“ řekl Ovčáček s tím, že petice se objevila na jeho falešném facebookovém účtu.

Trpělivost s arogantním premiérem Sobotkou, který útočí na pana prezidenta, jeho voličům došla. Lidé mi píší a chtějí vě…

Posted by Jiří Ovčáček on 21. listopad 2015

„V moci pana prezidenta je samozřejmě odvolat premiéra, protože je přímo volený lidem a proto může odvolat kohokoliv z jakékoliv funkce. Potřebuje k tomu ale petici od lidí, musíme nasbírat alespoň dvacet tisíc podpisů a zatím jich máme 7682,“ uvádí se na nepravém profilu Jiřího Ovčáčka. „Když se spojíme, může Sobotku brzy odstranit!!!“ nabádá text.

„Kapacita mého mailu začíná být zaplněna“

Skutečnému Ovčáčkovi se autora falešné výzvy dohledat nepodařilo, a tak se zhostil vlastní iniciativy a skrze sociální sítě informoval, že jeho jméno bylo zneužito. Nezapomněl dodat, že anonym nemohl mít tušení, jakou občanskou aktivitu vyvolá svým činem vyvolá.

Na znepokojené dotazy důvěřivých občanů, kteří na výzvu autora připojili ke svým jménům i adresy a rodná čísla, Ovčáček reagoval s tím, že bude postupovat podle zákona o ochraně osobních údajů. „Nevím, kam tím autor petice směřoval, když vyzval k uvedení takto citlivých údajů. Ujišťuji všechny, že mnou nebudou nijak zneužity.“

Prezidenta Miloše Zemana chce o celé záležitosti i počtu signatářů, kteří si přejí Sobotkovo odvolání, informovat zítra. „Jsou to určitě desítky a desítky lidí,“ řekl Ovčáček s tím, že v některých zprávách byly celé seznamy podepsaných a další stále přichází. „Jsem sám překvapen, kolik lidí na výzvu zareagovalo. Kapacita mého emailu začíná být zaplněna,“ dodal.

Čtěte také: Sobotka tvrdě do Zemana: Šíří nenávist, naštval celou ČSSD

Opatření, aby už další příspěvky jeho schránku nezahlcovaly, však mluvčí neplánuje. Podle svých slov nemá smysl vydávat kvůli takové záležitosti tiskovou zprávu a ani nečeká, že by ji média zveřejnila. Naopak slíbil, že na všechny tyto emaily odpoví osobně a znovu při té příležitosti signatáře ujistí, že se o zneužití svých osobních údajů bát nemusí.

Čtěte také: ON-LINE: Lidé si připomněli 17. listopad. Bez Zemana a Konvičky